Jarní ryzlinková bedýnka

P1210207 7x erbes 2014

Po Chardonnay a Pinotu Noir zákonitě přichází Riesling :o) Už slyším námitky, že je to brzo po burgundských Pinotech, ale není: jednak se Pinoty nedostaly na všechny a jednak ryzlinky vyhlášené dnes a objednané příští týden přijedou až na přelomu května a června. Nejvyšší čas začít s ryzlinky, abysme stihli chřest a konec jara!    

P1140500 Cestou do restaurace

Už jsem tady psal o zahradní degustaci nového ročníku moselských ryzlinků Weingut Karl Erbes u nás na zahradě. Účastníci to viděli jednoznačně (přivez všechno!), já jsem se po delší době rozhodl pro suché ryzlinky. Po roce můžu zase přivézt Erbesovy vína z vinice Erdener Treppchen (vloni vůbec nepřišly na trh) a kromě jednoho kabinetu jsem se rozhodl vyhnout vyšším zbytkovým cukrům. Kdo to vidíte jinak, můžete si ta sladčí vína objednat separátně, já jsem jarní ryzlinkovou bedýnku poskládal takhle dosucha (podrobnější poznámky byly nedávno tady, proto jen stručně):

1. 2014 Erdener Treppchen Spätlese trocken – 360 Kč. Nejsušší a tradičně nejlehčí Spatlese je z Erdener Treppchen.
2. 2014 Erdener Treppchen Spätlese halbtrocken – 360 Kč
3. 2014 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken – 360 Kč. To je můj kůň, lehký a hravý ryzlink, podle analytických dat ještě sušší, než byl předchůdce z roku 2012, který je teď v úžasné kondici (jenže vyprodaný).

4. 2013 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken – 330 Kč. Psal jsem, že na tomto suchém ryzlinku je dobře vidět rozdíl mezi ročníky, tak ho pro srovnání přidám. Suchý, ale já ho pamatuju jako spíš robustní a silné víno.

5. 2014 Ürziger Würzgarten kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“ – 300 Kč. Upřímně, v téhle kategorii jsou všechna ta častá označení vyvolávající červenou nebo modrou břidlici jen marketingová berlička. Ve skutečnosti je to svěží, ovocné a minerální nekomplikované až veselé pití, chlastací víno :o)

6. 2014 Ürziger Würzgarten kabinett – 300 Kč. Loňský předchůdce dostal v lednu od Roberta Parkera 91 bodů. Plnotučný kabinet, spontánně kvašený (bez přidání selektovaných kvasinek).

P1120430 Keře a zatáčka

Čtyři suché nebo polosuché pozdní sběry, polosladký a sladký kabinet. A ano, Erbes trochu zvýšil ceny, jen 2013 Spätlese mám ještě za loňskou cenu. Myslím, že za to může zvyšující se prodej do Asie a Ameriky. Letošní hodnocení zveřejněné Robertem Parkerem se záplavou 90+ skore a silný dolar budou mít nevyhnutelné následky, ale chovám naději, že Asie i Amerika se vrhnou hlavně na sladká vína s nejvyšším hodnocením. Suché ryzlinky by nám mohly zůstat!

Cena šesti Erbesových ryzlinků bude 1990 Kč, vydávat je bude Uloženka.cz (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava a dalších asi 100 míst). Kdo nemáte Uloženku poblíž, můžete bedýnku dostat poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Budu potřebovat vaše přihlášky a budu zase vybírat zálohové platby. Těším se na staré známé účastníky i na ty, kdo se nechají strhnout a vyzkouší Komunitní bedýnky poprvé! Kdo se zase chcete přidat a ochutnat šestici moselských ryzlinků, přihlaste se do formuláře tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *