Fattoria San Donato poprvé

V pondělí jsem začal druhou vlnu pátrání po nové Vernaccii. Do San Gimignana jsem dorazil pozdě, těsně před polednem. Slunce mě trestalo za víno vypité navíc u nedělního fotbalu. Z deseti vytipovaných vinařství jsem našel jen několik, ale hned první vypadalo nadějně. Dnes poznámky ke dvou vínům z Fattorie San Donato.  

Udělal jsem klasickou chybu, koupil víno bez pohledu na etiketu. Až doma jsem zjistil, že mám místo nové Vernaccie 2020 ročník 2019. U supermarketových nákupů to pokaždé bylo špatně, ale po otevření lahve jsem zjistil, že i ročník 2019 je dobrý. Malé plus pro výrobce. Při pohledu na etiketu jsem si vzpomněl, že Chianti Colli Senesi ze San Donato jsem už kdysi měl. V červnu 2016 jsem koupil lahev v bio-krámku Renata Baldiserotta v Castel San Gimignano. Díky zastavení turistického ruchu Renato krámek zavřel, ale mnoha jiných se zatím obtíže tolik nedotkly. Z některých setkání jsem měl dojem, že místní vinaři klidně zdražují nový ročník, přestože mají skladem ještě polovinu výroby předchozího roku, ale u Fattorie San Donato to naštěstí neplatí.

Vernaccia di San Gimignano 2019 DOCG, Fattoria San Donato
Jednoduchá ambaláž: lahev předepisují denominační pravidla, drcený korek, jednoduchá etiketa odpovídající selskému vínu malého výrobce. Ve skleničce je čirá světlá citronově žlutá barva. Na nose klasická květinová Vernaccia se žlutým ovocem, středně intenzivní až intenzivní. Potřebuje trochu rozdýchat, před hodinou se mi vůně zdála slabá a neidentifikovatelná. V chuti suchá a svěží s pěknou kyselinou, středním tělem, citrusová, lehce jablíčková, s lehounkým mandlovým závěrem. 13,5% alkohlu je dost, ale asi to pomohlo udržet víno ve formě. Šťavnatá, dobře pitelná a ne nějak banálně jednoduchá (i když hned po otevření jsem si ji zařadil do škatulky jednoduché pití). Není to špička, ale má všechny typické znaky a příjemnou svěžest, a nestojí 15 EUR. Jo!

Chianti Colli Senesi 2018 DOCG, Fattoria San Donato
Krásná světlá rubínově červená barva s výrazným gradientem, na nose lesní plody, jehličnatý les a jednodušší projev. V chuti „všechno co byste chtěli od Chianti“ v prosté selské formě. Pěkná nepřehnaná kyselina, středně plné nebo spíš lehčí (přes 14% alkoholu), lesní plody a lehce oxidativně zaoblené, nazrálé. Uměřeně kořenitý závěr. Tipoval bych kratší až středně dlouhou maceraci, protože víno působí lehce a taniny jsou skoro úplně rozpuštěné. Lehkost, čistota, harmonie – k eleganci chybí jen krok, větší hloubka a důraz, ale jako Chianti Colli Senesi malého výrobce je to krása. S večerním výhledem na údolí řeky Ceciny je to vynikající, doma v Čechách to může připomenout všechny pizzy a zmrzliny z Italské dovolené, těm šťastnějším florentské galerie a sienské náměstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *