Dvě vzpomínky na večer v Beaune

blog P1280109 auto a kostel v Cheilly

V závěru předchozího textu jsem si stěžoval na zlomenou ruku s tím, že distribuce pinotové bedýnky se tím zpozdí. Měl jsem velké štěstí, jeden z bedýnkářů nabídl pomoc a když v pondělí ráno text vyšel, byly už bedýnky v Uložence. Jednomu díky a všem účastníkům trpělivost (kromě ročníku 2013 jsou to čerstvě nalahvovaná vína) a dobrou chuť. V úterý večer vidím na webu Uloženky, že polovinu bedýnek si už účastníci vyzvedli. Hurá! Pro případné opozdilce ještě pár bedýnek složím, jen s rukou v sádře bude distribuce loudavá… dnes ohlédnutí za dvěma víny objevenými v Beaune.  

BLOG P1280029 Chard Terres dorées

Chardonnay Classic 2014, Beaujolais Blanc AOC, Terres Dorées
Další beaujolaiský patriot, co dělá šardonku a natruc ji zatřídí jako Beaujolais Blanc. Samozřejmě by to víc přitahovalo zákazníky jako Macon nebo Bourgogne, ale kdepak! Jednu takovou jsem dovezl od Erika Janina z Romaneche-Thorins, tak jsem neodolal a ve vinotéce koupil i tuhle od Jean-Paul Bruna.

Slušně plná žlutá barva s nazlátlým tónem. Vůně potvrzuje, co barva naznačuje: jasný barik. Toast, citrusy, kompaktní a lehké, přesto slušně intenzivní. V chuti perfektní ovoce, svěží, suché, citrusové, lehce hrušky: Vyzrálé, máslové, v závěru trochu štípe na jazyku (barik). Radostně pitelné a lehké, jen 12% alkoholu. Moc pěkné, za 12 EUR jasná výhra.

blog P1280035 maranges charleux

Maranges Premier Cru La Fussiere 2013, Domaine Maurice Charleux & Fils, Dezize-les-Maranges
Kontrolní nákup, jel jsem pro La Fussiere 2014 od Marka Boutheneta. Už samo místo nákupu je nejlepším doporučením, vinotéku na sjezdu z dálnice Beaune Centre považuju za nejlepší v širém okolí. Mimochodem mají i velký výběr Champagne, Loiry a dalších francouzských regionů. Srovnání s La Fussiere od Boutheneta dopadlo velmi dobře.

Na hotelovém pokoji se zářivkou přeskočím barvu a vzhled vína, ale emočně působí podle očekávání, příjemně temná rubínovka. Ve vůni nazrálé ovoce, višně a švestky, zralé až do kompotu. V chuti suché, kompotované peckoviny, dobrá kyselina, velká zralost až navinulá, štrudlová nazrálost. Lehký minerální závěr. Je to pěkné, ale v nazrálosti až urychlené, předčasně zralé. Nic proti tomu, ale ještě bych si chtěl užít čerstvého ovoce… na podceńované Maranges je to pěkné víno.

Navíc typická měňavka, po dvou dnech v otevřené lahvi doma působilo jako mnohem mladší, víc strohé, pevnější. Přezrálost a navinulost byla pryč a celý vývoj v otevřené lahvi šel opačně, než bych čekal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *