Dvě levná červená z Itálie

Odpoledne před svatým Martinem prší. Vzpomínám na domov a Svatomartinská vína a otvírám supermarketový úlovek, sardské Cannonau. Nic jsem od toho nečekal a nechal se zlákat cenou (6,40 EURO, nekupte to!) Z vína se vyklubalo perfektní Svatomartinské, lehká ovocitá nerezovka ve stylu trochu hustšího, koncentrovanějšího Vavřince, a zároveň příjemná zábava.  

Výrobce, Sella & Mosca, patří do italské špičky a proslul hlavně kabernetem Marchese di Villamarina a čistými sardskými Vermentiny. S 541 hektary vlastních vinic je určitě největší na Sardinii, roční produkci má asi 6,7 milionu lahví. Během let jsem si oblíbil jejich základní Vermentina, s grilovanými mořskými rybami jsou výborná. Ale od mladého červeného za 6,40 EURO (asi 157 Kč) jsem nic nečekal.

Cannonau di Sardegna 2021, Sella & Mosca
Laciná je i ambaláž, jednoduchá etiketa a krátký korek z drti. Ve skleničce je světlá červená barva, na nose červené ovoce a kmín, středně intenzivní a spíš lehké, bez velkého důrazu. V chuti zase lehké a dokonale harmonické, kyselina je zřejmě po jablečnomléčném kvašení a nevyčnívá, 13,5% alkoholu taky neruší, ovocný projev s jen stopovými, nenápadnými taniny. K obědu (pasta s rajčaty, půldeci vína šlo do omáčky) bezvadné, jen se musím včas zastavit, abych lahev nevypil už odpoledne. Je to hladké a krásně pitelné, žádný hlavolam, ale nenáročné a zábavné pití.

Il Robineto Langhe Nebbiolo 2020 DOC, Poderi Sanrocco
Další náhodný nákup v hypermarketu. Pátrání na webu bylo marné, Sanrocco se prezentuje jako tradiční výrobce (Barolo, Barbaresco, Dolceto, Barbera), ale supermarketovou řadu Il Robineto na webu vůbec neuvádí. Takže poznámky naslepo, bez nápovědy. Ve skleničce je světlá rubínovka s oranžovým okrajem, na nose dost nevýrazné ovoce, jehličnatý les a alkohol. V chuti řídké, s výraznou kořenitostí a slabým ovocným projevem a nevýraznými hrubými taniny. Menší koncentrace je v tomto případě přednost, díky ní je víno slušně pitelné, ale kdybych to měl říct jedním slovem, tak je to odfláknuté. Nevyleju, zkusím Nebbiolo do rajčatových omáček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *