Dvě jednoduchá a skvěle pitelná vína z Franků

BL P1400024 Easy Drinking Schaffer
Easy Drinking je nová řada vín franckého vinařství Egon Schäffer. Chtěl jsem přidat přívlastek „konzumní řada,“ ale to je trochu matoucí, možná by se líp hodilo „módní řada.“ Už jsem psal, že mladý Peter Schäffer zvolna přebírá práci v podniku, tohle je (spolu s novou milerkou 2017) jeho první viditelný počin. Easy Drinking jsou tři bílé směsky, pojmenované Easy, Drin a King. Předpokládám, že nejde o žádnou změnu kurzu a vinařství bude dál sázet především na Silvanery, a po dvou měsících odkladů jsem otevřel první lahev. Odklady zavinila moje apriorní nedůvěra k novotám a experimentům a konzervativní lpění na klasických formách. Obecně se v klasických jednoodrůdových regionech do směsek používají hrozny, které nesplňují kvalitativní požadavky na první ligu, tedy na klasická vína, proto se na podobné směsi dívám skepticky.  

Easy je směs Rivaneru a Silvaneru a moje prvotní nedůvěra se rychle rozptýlila. Štíhlá ryzlinková flétna se šroubovacím uzávěrem, světlá citronová barva nazlátlého odstínu. Na nose středně intenzivní citrusová vůně, trochu žlutého ovoce, svěžest a  slušná zralost. V chuti pěkná kyselina, zase citrusy a příjemná lehounká kořenitost. Typická německá čistota a malý zbytek cukru, který dělá víno plnější. Dobře pitelné s 11,5% alkoholu, jednoduché, svěží, příjemně pitelné. A samozřejmě je to o třídu níž, než schäfferovská milerka a základní sylván, ale s cenou (podle vývoje kurzu EURO) cca 200 kaček je to přesně moje představa jednoduchého gastro-vína.

BL P1360609 Escherndorf shora

Spokojenost s první Easy Drinking směskou mě přiměla další den otevřít franckou milerku od Suchých Schmittů. Chvíli jsem nad ní postával, abych si po chvíli uvědomil, že i přes všechny snahy psát pozitivně a osvíceně taky podléhám běžným předsudkům. Milerka byla nad očekávání skvělá a moje postávání a rozmýšlení zřejmě byla daň předsudkům vůči slabšímu renomé odrůdy. I u nás doma má Vernaccia, Pecorino nebo Grechetto lepší pověst než milerka, a to jsem zrovna tuhle milerku z franckého Randersackeru propagoval jako typický příklad obecného podceňování.

BL P1360910 MT 2017 Etiketa
2017 Müller-Thurgau Randersacker Ewig Leben Kabinett trocken, Trockene Schmitts
Světlá citronově žlutá barva, ve vůni zralé citrusy, vadnoucí květiny, čajové výluhy a lehounká zemitost (kterou jsem očekával, ale marně hledal v chuti). Středně intenzivní až intenzivní, čistá a přes lehce dehonestující asociace (vadnoucí květiny) vůně předvádí pěknou eleganci. V chuti lehké, středně plné, s pěknou a dobře zakomponovanou citrusovou kyselinou. 12,5% alkoholu, bezvadně vyvážené mezi lehkostí a plností, mezi ovocem a mineralitou, v mnoha ohledech balancující na hraně a nabízející spoustu zábavných možností objevovat jemné detaily, protiklady a harmonie. Úplný poklad!

Dodatečně kontroluju květnové degustační poznámky o víně tady a zjišťuju, že víno je teď nejmíň o bod lepší, než v květnu. Tehdy jsem oceňoval kabinetní lehkost, tenkost a kyselinu, teď se víno zdá o kousek plnější a zřetelně harmoničtější. Typická milerka prostě :-) Na jednu stranu je to přesný příklad vína, jakým bych rád dělal reklamu, jenže… na druhou stranu jsem rád za slabý zájem o milerky. Aktuální nákupní cena přesně odpovídá malému zájmu o odrůdu a vůbec ne vynikající kvalitě vína.

Soukromě teď žiju a dýchám ryzlinkama té absolutně nejvyšší kategorie :-) ale udělat v lednu levnou bedýnku z milerek by mě taky bavilo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *