Dvě výborná bílá od Michlovského

Jestli budu dnes stručný a strohý, tak jen proto, že jsem měl celý nedělní večer program bez vína (auto) a začal lahve otvírat až těsně před devátou. Soukromé očekávání jako vždy vykonalo svoje a vína zase překvapila. Jako červená niť se poznámkami o moravském vinařství táhne jedna: Michlovský umí.P1220100 Michlovský Ukazovák

Dostal jsem darem několik lahví z Moravy, dnes stručně o dvou. Začnu lehčím vínem, Sylvánské zelené 2016 PS z terroirové řady Vinum Palaviense (Vinselekt Michlovský). Světlá citronově žlutá barva s drobnou perličkou, na nose žluté ovoce, s rozmícháním postupně zralejší citrusový projev (a za chvíli jsem našel i tu vyhlíženou trávu). Intenzita slabší až průměrná, ale absolutně harmonická a jemná vůně. V chuti dokonale harmonické s lehkou kyselinou (a hádám i maličkým zbytkem cukru), zrale ovocné do žlutých blum, travnatost váhy holubího pírka a jemná kořenitá tečka. Přes všechnu jemnost a relativně nižší intenzitu parádně odrůdové. Po roce s franckými Silvanery jsem si zvykl na těžší váhy, Silvanery mají všechny odrůdové atributy zesílené a nápadnější, ale podobnou harmonii a jemnost u základních Ortswein najdete málokdy. Za pana Skleničku je to na  90 bodů ve stobodovce. Cena řádově odpovídá právě franckým kabinetům / Ortswein, v e-shopu vinařství za 331 Kč. Podle technických poznámek výrobce jde o 60hl sud a podle mého odhadu je víno určeno k prodeji v supermarketech. Žádná malá šarže a ruční výroba, přitom prakticky dokonalé víno, které vysoce převyšuje běžnou produkci.

BL P1400043 3x Michlovský etikety

Na druhé víno jsem se vůbec netěšil, protože VOC Pálava. Mám k VOC Pálava rozporný vztah – je to vzorový příklad využití apelačních (VOC) podmínek k profilování vín (a apelace), ale podle mého názoru jsou pravidla (podmínky) špatně nastavená. Teda až do dneška jsem si to myslel a možná to budu muset ještě promyslet :-) Na dříve chutnaných vlašácích VOC Pálava mi vadila plnotučnost, robustnost daná delším ležením na kvasničních kalech, což je základní technologická podmínka pro dané VOC (mám rád lehké nerezové vlašáky). Možná jsem je pil příliš mladé, možná jsem to nedomyslel.

Ryzlink vlašský 2013 suché VOC Pálava (obec Perná / trať Purmice). Očekával jsem unavené, staré víno (ročník) zatížené příliš robustním projevem (viz výše). Našel jsem sice plnější, ale lehké a parádně sladěné víno. Leč popořádku: dokonale čirá plnější zlatavá citronově žlutá barva (jestli jsem si dobře dal dohromady různé informace, tak jde o víno školené několik měsíců v 60hl sudu na kvasničních kalech a lahvované bez čiření a bez filtrace. Ehm, všechna ta kalná vína jsou jen jako příhodné ornamenty zakrývající fakt, že stačí víno dvakrát stočit ze sudu, aby mělo čirost, jiskru a odrůdová aromata namísto pivně kvasničních, ale to jsem trochu odbočil mimo popis dvou Michlovského vín).

P1220107 Michlovského obejmutí

Takže plný počet bodů za vzhled a jdeme na vůni. Jemná, nanejvýš střední intenzita, s rozinkovým prvním dojmem. Troška botrytidy, zralé žluté ovoce  a po chvíli i meruňkové tóny. V těle lehké, pitelné, s pěknou kyselinou a minerálním tónem v závěru. Po pěti letech (od vykvašení, ne od lahvování) je víno bezvadně srovnané, drží si svěžest, je harmonické, lehké a pitelné. Projevem zralejší než Sylván, ale srovnatelně dobře pitelné. Na webu Vinselektu se analytická data nenajdou (schvaluju!), subjektivně má vlašák menší zbytek cukru než Sylván. Na soutěži AWC Vienna 2017 (jen) stříbrná medaile, Sklenička 2019 89 bodů / 100. Jestli to někoho pohne k nákupu (331 Kč), doporučuju kupovat raději přímo u Vinselektu než v hypermarketech, kvůli skladování.

Občas soukromě nadávám na domácí poměry, na (malo)vinaře, kteří si nakoupí nerezové tanky s řízením teploty a vyrábí vína po způsobu velkovýrobců. No a potom jsou tady velkovýrobci, kteří dělají vína, jaká marně hledám u (domácích) malovinařů. To sou paradoxy!

Fanouškům moselských ryzlinků připomínám degustaci devadesátoletních Prelátů doprovázených párováním se sushi s vinařem Stefanem Erbesem 29. ledna. Vzhledem k termínům objednávek sushi je uzávěrka přihlášek už v pátek 18. ledna, take it or leave it. Další příležitost v příštím životě. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *