Dvakrát Sluneční hodiny z Mosely

Mühlheimské vinařství Richter mám rád z mnoha důvodů. Líbí se mi jejich tradiční etikety, takhle prosím má vypadat klasická moselská ambaláž! A mám rád jejich vína, naposledy v únoru se mi moc líbil 2019 Veldenzer Elisenberg Riesling kabinett, víno z neznámé vinice, ale tehdy bylo vynikající. V červenci jsem si z Mosely přivezl dva vzorky ročníku 2022 za 16 a 17 EUR. Sladký kabinet je uzavřený korkem, polosuchý feinherb je pod šroubem.  

2022 Wehlener Sonenuhr Riesling Kabinett feinherb, Max Ferd. Richter
Světlá citronově žlutá barva, na nose citrusy, jablíčka a zelené herbální tóny, střední intenzita a parádní harmonie. V chuti je ryzlink hodně suchý, s plnějším tělem, ale první dojem byl, kde je cukr? Šťavnatá, ale nijak etrémní kyselina, plnější tělo, citrusy a letní jablka, bezvadně pitelné a 9,5% alkoholu. Podle označení feinherb by víno mělo mít odhadem aspoň 20 gramů zbytkového cukru, ale já bych to nepoznal a hádal bych míň. To se bude líbit, má to čistotu i svěžest, za mě 90 bodů/100.

2022 Wehlener Sonenuhr Riesling Kabinett, Max Ferd. Richter
Chvíli jsem si pohrával s myšlenkou, jestli oba kabinety nejsou ze stejného sběru, ale skoro jistě ne. Rozdíl ve vzhledu je minimální, barva je téměř stejná, ale v chuti má sladký kabinet medové tóny, které ve feinherbu chybí a nemohou být dané jen vyšším podílem zbytkového cukru. Takže o něco pozdější sběr a pravděpodobně i jiná část vinice a starší výsadby. Na nose komplexní projev s hodně zralým ovocem, citrusy a broskvemi, a medovými tóny. V chuti je výrazná kyselina vyvažovaná vyšším zbytkovým cukrem, tropické ovoce, kamenitá mineralita a trocha grapefruitové hořkosti smísené s rozinkami. Spousta drobných pikantností, celkově lehké a ovocné se 7,5% alkoholu. Soukromě je na mě zbytkového cukru až příliš, v cukru jsou obě vína úplné protipóly, ale přesto 92 bodů / 100.

Kouknul jsem na web vinařství, kde popisují ročník 2022 jako nejsušší a nejteplejší za dlouhou dobu a srovnatelný s rokem 2003. Pokud jde o kabinety, vyrovnali se s tím perfektně, kabinety mají výborné a jsou bez známek vedra, sucha nebo spálených chutí. Jen jsem neměl otvírat právě tyto dva najednou a srovnávat – pohodlnější by bylo mít dvě vína, která nejsou tak vzdálená od sebe, pokud jde o podíl zbytkového cukru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *