Katovna

Byl červenec a jel jsem domů z Německa. Zastavil jsem u sámošky a dal do nákupního vozíku pár lahví bublin. To se člověk přehlídne a je to hned… o vinařství Paul Mittnacht jsem nic nevygůgloval, nejspíš je to jen obchodní značka nějakého francouského supermarketového řetězce. Začal jsem roséčkem Brut, ale jestli tohle byl Brut, tak já jsem papež. Není to úplně sladké, to zas ne, ale polosladké určitě. Takže polosladký Pinot Noir jako rosé… jestli jsem letos ještě žádné víno nevylil hned po prvním ochutnání, tak tenhle Crémant byl první.  

Vítejte ve vinárně U kata! Když už jsem v tom katování, hned jsem otevřel i druhý Crémant stejného výrobce, bílý Brut. Ten už snese pár degustačních poznámek: má pěknou zářivou citronově žlutou barvu a krátké perlení. Na nose zralé ovoce až do bonbonových tónů, v chuti je to podobné: slabá kyselina, hodně zralé ovoce, skoro suché. Zbytkového cukru má poměrně málo, jen aby se zvýraznila plnost. V závěru chybí čistota, objevuje se spálený tón. Kyselina chybí hodně. Jako supermarketový sekt je to snesitelné nebo tolerovatelné, jako příklad toho, že se chvilka nepozornosti může vymstít, je to super! Cena byla kolem osmi EUR, takže se nic strašného nestalo. Jen jsem se na Facebooku vytahoval, že udělám školení „Jak nakupovat víno“ a teď tohle!

Abych skončil pozitivně, vychválím si moselský kabinetní ryzlink. 2022 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett z vinařství Karl Erbes jsem při prvním dovozu na konci července ani nenabízel, protože je to slaďák. Několik bedýnkářů ho poptávalo, protože si ho pamatovali z předchozích let, a několik krabic jsem prodal. Konečně jsem se k němu dostal i doma a je skvělý.

Světlá citronově žlutá barva, na nose hodně svěží vůně citrusů, v chuti lehkost a čistota. Podle degustace jsem tipoval vysokou kyselinu (a měl jsem pravdu, 8,6 gramu), výrazně citrusový projev, lehké tenké tělo s vyšším zbytkovým cukrem, který se díky kyselině tváří, jako by tam ani nebyl. 7,5% alkoholu, takže víno vhodné pro řidiče, čistota a harmonie. Podle prvních informací z vinařství se všechny tři kabinety z Würzgarten sklízely separátně, tento sladký až poslední, s nejvyšší zralostí. Přesto má i nejvyšší hodnotu kyseliny (+50% proti suchému kabinetu!) a vyšší zbytkový cukr se moc neprosazuje. Ve včerejších poznámkách o dvou pozdních sběrech jsem zmiňoval vyprahlost jako následek horkého léta bez deště – a kabinet se tomu úplně vyhnul. Je mladicky svěží a energický, přitom je sklizený při stejné zralosti jako Spätlese. Za mě 92 bodů / 100, ale lahvovali je v červenci a za několik měsíců se ještě může zlepšit. Mosel Fine Wines psali na jaře, že z ročníku 2022 budou nejlepší kabinety, a něco na tom bude!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *