Na ryzlinky z vápencových vinic jsem si dlouho nemohl zvyknout a myslím, že to zlomila až vína z franckého Escherndorfu. Nedosti na tom, že jsou z vápencových půd, vinaři zdejší podloží označují jako Muschelkalk, tedy vápence (Kalk) se zkamenělinami ulit (Muschel) druhohorních mořských živočichů. Je to podobné jako v Chablis a když v Escherndorfu přijdete do vinařství, zjistíte, že na místní výstavě vína se za první místo neberou poháry jako na fotbalovém turnaji, ale zkameněliny s mosaznou destičkou, na které je vyryto například „Champion escherndorfské výstavy vína 2005.“
2020 Escherndorfer Riesling trocken Ortswein, Horst Sauer
Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, hned po otevření s drobným perlením. Na nose svěží vůně citrusů, meruněk a hroznů, v chuti francká klasika: svěží a tentokrát docela silná citrusová kyselina, hodně suché, lehké, s meruňkami a bílým rybízem. Výrazně minerální závěr s kamenito-slaným tónem, slušně dlouhé. Čistota, preciznost, svěžest, svůdně pitelný ryzlink. V technických poznámkách jsem našel 12% alkoholu, skoro 4 gramy cukru a přes 7 gramů kyselin, celkový projev je hodně suchý, živý a energický. Druhý den v otevřené lahvi je harmonie lepší, aniž by ubylo energie nebo svěžesti, což je dobré znamení pro případnou archivaci.
2020 Escherndorfer Lump Riesling S. trocken, Horst Sauer
Plnější citronově žlutá barva, intenzivní vůně citrusů, meruněk, bílých broskví a ananasu. V chuti svěží, suché, středně plné, s citrusovou kyselinou a komplexním ovocným projevem. Dlouhý minerální závěr vynikne díky čistotě a preciznosti. 13% alkoholu, plnější a harmoničtější než Ortswein, ale podle mých podle poznámek je letos Lump lehčí a „radostnější,“ pitelnější než před rokem.
Připomínám aktuální nabídku franckých ryzlinků, sylvánů a milerek Horsta Sauera. Podrobnosti jsou tady, objednávka je tady.