Dva z Mělníka, od Krause

Po letech znova u Krause, koupil jsem pár lahví, abych se znova zorientoval. Vždycky mě tady nejvíc bavily ryzlinky a Pinot Noir, podle toho jsem i nakupoval. Začínám suchým ryzlinkem z vinice Klamovka.

Ryzlink rýnský 2017 Klamovka, Mělnické Vinařství Kraus
Klasická ryzlinková štíhlá lahev s korkem, ve skleničce hodně plná žlutá barva. Na nose přezrálé až botrytické hrozny, zralé citrusy. V chuti se to potvrzuje: slušná kyselina a zralé citrusy, úplně suché, pěkně čistý projev, ale skoro až přezrálý v ovoci. Na botrytis bych si nevsadil, ale alkohol je trochu výraznější a závěr vína jde do jablíček a koření. Podle informace z vinařství je to vápenitá vinice a víno vyzrávalo ve velkém sudu, takže proto jablíčka jako popis mikrooxidace ze sudu :-) Stylem jsou to Franky včetně typické snahy o perfektní zpracování a čistotu. Já bych soukromě vydržel i trochu víc zbytkového cukru a svěžesti (= dřívější sběr hroznů), ale kdo trváte na tom, že ryzlink má být suchý, tak se vám Krausova Klamovka může hodně líbit.

Ryzlink rýnský 2020 polosladký, Mělnické Vinařství Kraus
Pan Sklenička na suchých ryzlincích netrvá a nachází zalíbení i ve sladkých. Tenhle je z Krausovy střední řady s velmi příznivou cenou (180 kaček), první dojem z ochutnávky (i z analytických dat na etiketě, alkohol 10%, cukr 32 g/l) je dokonalý německý kabinet!

Štíhlá ryzlinková pistole, jednoduchá etiketa a šroubovací uzávěr. Ve skleničce je světloučká citronově žlutá barva, na nose zralé hrozny a hroznový mošt. Lehké, jednoduché, ovocné a harmonické. V chuti pěkná kyselina a vyšší zbytkový cukr, který dodává pocit plnosti. Výrazně ovocné, hlavně hrozny, ale lehce i citrusy. Krásná čistota a preciznost, naslepo bych to asi bral jako moselský kabinetní ryzlink, což tentokrát myslím jako velkou pochvalu.

Za mě RR 2020 polosladký předčí 2017 Klamovku, ale hlavně jsem rád, že Kraus pořád ryzlinky umí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *