Dva sekty z Vernaccie di San Gimignano

Lumis Brut NV, Il Colombaio di Santa Chiara
O výrobci jsem se už vypisoval před dvěma lety tady, takže se nebudu opakovat. Je tam i hlubokomyslné skleničkovské mudrování o vhodnosti odrůdy (Vernaccia) k barikování (NE) a sektování (ANO), takže čtěte! Nedávno jsem ochutnával další, už asi třetí sekt z Vernaccie (Fattoria San Donato), takže mě klidně berte jako experta. Zase to byla metoda Charmat, zřejmě oblíbenější mezi vinaři v San Gimi.  

Podle mých starých poznámek je Lumis 80 : 20 Vernaccia a Chardonnay. Berte to s rezervou, protože je to neročníkový sekt a pravidelné ročníkové informace chybí. 12% alkoholu, hodně světlá barva. Bouřlivé perlení se rychle vytratí a zůstane základ, víno. Na nose svěží, ovocné, citrusové a reduktivní, v chuti podobně: dobrá kyselina = základ sektu, dál citrusy, žluté ovoce, květinová aromata, Vernaccia prostě. Dvacet procent Chardonnay mi v chuti uniká, ledaže by tam bylo pro plnost těla a ovoce. Projevem je to trochu netypický sekt, ale do teplého červnového večera v Toskánsku, asi 40 kilometrů od Sangi, je to bezva.

Gioialiquida Spumante Brut, Fattoria San Donato
Letní limonáda neboli bubliny z Vernaccie. Opět jsou vyrobené metodou Charmat, tedy s druhotným kvašením v tanku. Jsou to asi třetí bubliny z Vernaccie, které znám, a myslím, že žádné nebyly vyrobené klasickou metodou. Možná vinaři nechtějí lahvovat sekt s kaly, protože Vernaccia obvykle dává málo tělnatá vína a vývoj v lahvi by mohl být příliš rychlý.

Umberto Fenzi (na hotní fotce s lahví tiché Vernaccie) vybral pro sekt elegantní lahev a podpořil vzhled dobře navženou etiketou. Ve skleničce je světloučká citronově žlutá, spíš bledá než citronově žlutá :-) Zprvu bouřlivé a potom jemné, vytrvalé perlení. V chuti je to plnější Vernaccia se slabší kyselinou – jak měly tichá Vernaccia i Vermentino pěknou kyselinu, tak sekt má kyselinu krotkou, spolu s malým zbytkovým cukrem to dává plnější víno, ovocný projev a plnou hubu bublin :-) 12,5% alkoholu a limonáda do vedra, já bych se přimlouval za sekt s vyšší kyselinou a klidně nižším alkoholem.

V horkém letním večeru jsem vyzkoušel profláklý recept, jahody do sektu, a překvapivě to pomohlo. Kombinace jahody a sekt se nedoporučuje, protože jahody nemají chuť, je to jen kyselina plus aroma… ale kyselina pomohla a aroma neuškodilo. Takže jestli nejste konzervativní, doporučuju s jahodama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *