Dva ryzlinky, Wachau a Franky

Spitzer Steinterrassen Riesling Federspiel 2021, Weingut Schneeweis
Hledal jsem, čím začít domácí pobyt a objevil v chladničce dubnový dárek, ryzlink z Wachau. Klasická štíhlá pistole a střídmá etiketa. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, na nose nazrálé žluté ovoce a květiny, až mi lahev a šroubovací uzávěr v rakouských barvách málem vsugerovaly, že to je Veltlín :-) Ale není! V chuti je to jasné, silná až ostrá kyselina, mírně naleželý kvasnicový projev se zralými citrusy, bílou broskví a zeleným jablíčkm, 12,5% alkoholu, jednoduchost, slušná čistota a víno se tváří hodně sebevědomě až suverénně. Pocitově úplně suché s vynikající kyselinou, ale podle jisté plnosti chuti odhaduju pár gramů zbytkového cukru. Moc pěkný.  

2020 Am Lumpen 1655 Riesling GG trocken, Horst Sauer
Dubnovou zásilku milerek a sylvánů z Escherndorfu jsem rozprodal, zůstalo mi jen pár lahví. Kdyby někdo z dubnových účastníků už svoji bedýnku vypil a chtěl další, tak cesta do Escherndorfu je vysoko na mém wish-listu a napodruhé bych si rád přivezl i něco pro sebe. Loni jsem se osmělil, zkusmo si koupil pár dražších Grosses Gewachs a zalíbilo se mi to. Zrovna v ročníku 2021 budu určitě rád pít lehké a v nejlepším smyslu slova chlastací nízkoalkoholické kabinety (Ortswein), ale luxusní ryzlinky a sylvány z Am Lumpen stojí za vyzkoušení. Mimochodem na escherndorfském Am Lumpen 1655 má (údajně) vinice jen pět vinařů. To by byla pěkná degustace: všech pět Silvanerů a pět ryzlinků stejného ročníku z Am Lumpen!

Ve skleničce je jiskrná, čistá světlá citronově žlutá barva, na stěnách drobné perlení. Na nose citrony a žluté ovoce, bílá broskev a mokré kamení. Středně intenzivní, hodně čisté, harmonické. V chuti výrazný nástup kyseliny, ale bez přehnaného ostří, zralé citrusy, jablka a broskve, všechno v lehce naleželém, nazrálém projevu. Středně plné tělo přičítám malému zbytkovému cukru, pocitově je víno suché. Zajímavý akord citrusové svěžesti a jablíčkové nazrálosti, hodně dlouhé a přitažlivé. S ohřátím vystupují jablíčka, s ochlazením citrusy. Máslový štych v závěru a tvrdá jablečná kyselina v dochuti. Technologicky je to (snad, bez záruky) nerezový tank s kvašením odkaleného moštu, bez macerace slupek, s delším ležením na jemných kvasničních kalech. Ale podle sametově jemného projevu s výraznou kyselinou to musel být úžasný mošt :-) Dodatečně jsem si vygůglil analytická data: 13% alkoholu, 4 gramy zbytkového cukru a 7,5 gramu kyseliny. Cukr podle očekávání, kyseliny výrazně převyšují očekávání (obecně byly v roce v Německu 2020 slabší), ale poměr kyseliny a cukru vysvětluje důrazný projev a persistenci. Kyseliny skutečně zůstávají viset na patře a dlouho se připomínají…

Pozor, reklama: včerejší nabídka ryzlinkových bedýnek z moselského vinařství Karl Erbes se skvělou kyselinou ročníku 2021 stále platí. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *