Dva ryzlinky na závěr Erbesovy návštěvy v Praze

Ještě jednou se vrátím k pražské návštěvě Stefana Erbese. Přijel už popáté, podpořit mě na Galadegustaci soutěže Prague Wine Trophy. Večer předtím jsme spáchali soukromou degustaci jeho ryzlinků (a sushi) pro bedýnkáře. Stefan ke konci degustace ochraptěl a jen sípal, bez hlasu přišel i na Galadegustaci v Jaltě. V pátek ráno jsme dali tradiční vítěznou fotku na Václaváku a Stefan jel domů do Ürzigu.

FB P1350671 Ráno na Václaváku OREZ

Kromě únavy nám dvě degustace přinesly spoustu milých setkání. Jeden účastník středeční sushi-degustace přijel z Německa a hned po skončení se vracel zpátky do Němec. Tomu říkám ryzlinkové srdce! Na Galadegustaci se dalo ochutnat hodně vynikajících moravských ryzlinků. Vzal jsem s sebou poslední lahev kalné Vernaccie di San Gimignano, kterou mi Stefano Grandi naplnil 30. listopadu a nabízel ji k ochutnání profesionálům i čtenářům. Měli jsme stolek vedle sebe s Jiřím Markuzzim, takže první obětí byl on. Markuzzi je specialista na italská vína a ve čtvrtek zabodoval: naslepo správně určil odrůdu. Pro úplnost dodám, že to byl naprosto nekorektní vzorek stočený s kvasničními kaly, smekám.

Na středeční degustaci jsem musel jet autem, takže jsem víno vůbec nepil. Vynahradil jsem si to nedopitou lahví Erdenského Preláta 2015, která na mě nějakým zázrakem zbyla. O půlnoci jsem ji vypil, tentokrát bez degustačních poznámek. Z druhé degustace jsem si odnesl dvě podstatnější trofeje, dvě lahve, ze kterých jsme odpili jen asi deci vína.

BL P1350680 Lahve
2016 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes
Světlá citronová barva, jemná květinová, citrusová a jahůdková vůně. V chuti jemná perlička, silná šťavnatá kyselina, svěží limetky, plné krémové tělo a pěkný minerální břidlicově nahořklý závěr. Zábavná pestrost, ale kyselina zatím v projevu dominuje. Plnost chuti je daná především vysokým zbytkovým cukrem. Díky vyšší kyselině víno působí lehce a svádí k pití už teď, ale má šanci se dalších deset roků zlepšovat. 91 bodů / 100.
2015er Ürziger Würzgarten Auslese***, Weingut Karl Erbes
Plnější citronově žlutá barva a nápadná viskozita. Na nose intenzivní vůně tropického ovoce, zralých citrusů, kandované ovoce, bylinky, med a včelí vosk. Nápadně botrytická vůně. V chuti lehké, se svěží kyselinou, s citrusovým a kořenitým nástupem, a poměrně plným tělem s tropickým ovocem, kořeněným medovým a botrytickým projevem. Dlouhá dochuť. Se změnou teploty se mění i ovocný projev, díky nízkému alkoholu se dá s vínem dlouho sedět a sledovat všechny proměny v čase. Bohaté víno s luxusním projevem a výhledem na dalších 20 let zrání. 93 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *