„Šťastný člověk, po kterém zůstane prázdný sklep.“ Chtěl jsem Morgeot vypít na loňské narozeniny, ale odložil jsem to. Dnes jsem si uvědomil, že to ještě párkrát odložím a vypije to moje dcera. Na první napití je to hodně minerální a citrusová šardonka, v chuti ještě málo ovoce a hodně štiplavých taninů. Ale furt lepší než si ještě v úterý foukat bolístky ze soboty…
Dnes o burgundské šardonce, která je zvláštním případem négoce, obchodu s vínem. Jako výrobce je uvedena Domaine Jean-Pierre Berthenet, ale ta žádné vinice v Chassagne nemá a ani na jejich webu tohle víno nenajdete. Podle mých informací mladý Francois Berthenet (na fotce z vinařství z února 2015) pomáhá jako konzultant s výrobou Morgeotu (dohad: nejspíš spolužákovi z vinařské školy) a jako odměnu si vybral jeden sud. Ten si nalahvoval a prodává pod vlastní značkou. Negociantské obchody znepřehledňují (jinak formálně jednoduché) Burgundsko, ale tohle je skutečně netypický příklad.
Zmíním ještě letošní burgundský svátek svatého Vincenta, přesunutý do jižních končin (Prissé a Saint Véran). Vinaři v Cote-d’Or jsou na tom už tak, že další propagace by byla kontraproduktivní a přenechávají jeden ze svých nejlepších propagačních nástrojů okolním regionům. Tak se Svatý Vincent dostal do Chablis a Mercurey a letos zase do Saint Véranu. Když jsem přemýšlel o dalších cestách pana Skleničky a Komunitních bedýnek, klasické Burgundsko jsem škrtl. S opakováním klesá zájem a v Burgundsku setrvale rostou ceny, takže jsem skeptický. Bylo by (pro mě) zajímavé udělat bedýnku z Burgundska neznámého, tajemného a překvapivého: botrytické slaďáky z Chardonnay nebo svěží vína z Pinotu Gris :-) ale to by v důsledku asi vyvolalo víc kontroverze než spokojenosti. Bezpečnější bude zůstat u obrazu velkého Burgundska, o kterém se píše v encyklopediích: Aligoté, Chardonnay a Pinot Noir.
Chassagne Montrachet Premier Cru Morgeot 2014, Jean-Pierre Berthenet
Výrobce je z Montagny-les-Buxy (a téměř všechna vína kvasí v nerezových tancích), ale víno je z Chassagne a evidentně zrálo (a dost možná i kvasilo) v barikových sudech. Klasická ambaláž s moderní etiketou, kterou vinařství používá pro nová vína, která zavádí Francois, syn zakladatele Jean-Pierra Bertheneta. Ve skleničce typická zlatožlutá barva, prozrazující dubové sudy a oxidaci. Ve vůni zprvu citrusové a minerální, ale po několika hodinách v karafě jde do oxidativních tónů (jablíčka), vystupují taniny. V chuti sametový nástup se silnou kyselinou (jablka a citrusy), posun do máslových tónů a krémové konzistence, lehce hruškové tóny a v závěru náznakem i těkavky z nových sudů. Mineralita v chuti je zakrytá závěrečným nástupem štiplavých taninů. Všechno v hodně intenzivní podobě, strukturované, ale zatím víno ukazuje spíš potenciál než svou přívětivou tvář. Po týdnu na lehkých moselských ryzlincích (které se ukazují dobře už půl roku po lahvování) se burgundské Chardonnay projevuje mnohem majestátněji, honosněji, ale taky uživatelsky méně přitažlivě.