Dva burgundské sekty od Bertheneta

Harmonie 2012, Crémant de Bourgogne, Domaine Berthenet
3700 číslovaných lahví a vlastní výroba. To není nic samozřejmého, stejně jako (skoro) všude jinde i v Burgundsku si nechávají vinaři dělat sekty u specializovaných výrobců. V mnoha případech má výrobce tři šarže a jeho zákazníci si vybírají podle kvality a ceny. Harmonii si Berthenetové vyrábí sami a nechávají víno v lahvi na kvasnicích ležet třicet měsíců. Čisté Chardonnay a díky vzpomínkám na tichá vína ročníku 2012 jsem byl hodně natěšený.  

Ve skleničce je středně plná citronově žlutá barva s jemným perlením. Na nose oxidativní jablíčka, od mladých letních až po přezrálá podzimní jablka. V chuti suché, středně plné s jablečnými chutěmi, lehce i citrusy a žlutým ovocem, a svěží leč nedůraznou kyselinou. Tipuju na kvašení v toastovaných sudech s malolaktickou fermentací. Sedm let po sklizni je tak akorát, i přes výrazně oxidativní projev si víno drží ovocnou svěžest a rovnováhu. Kvůli méně důrazné kyselině bych se přimlouval za vypití bez odkladů, do konce roku 2021. Ale mám ještě dvě krabice a nechávám si prostor pro překvapení :-)

Crémant de Bourgogne Blanc de Blancs Brut NV, Berthenet
Ach jo, buď jsem si v pátek zlomil jazyk, nebo je letos v Burgundsku fakt málo kyselin! Není to žádná kalamita, ale vine se to jako červená niť všemi dosud zkoušenými víny (abych použil nějaké cizí klišé). Chtěl jsem si trochu pokyselit v hubě a tak jsem sáhl po základním sektu. Je neročníkový, takže by měl obsahovat tichá vína z předchozích let, ale celkový dojem je zase vyšší zralost a zkrocená kyselina. Podle etikety má 12% alkoholu, ale v chuti se tváří jako typický ročník 2018.

Ve skleničce je středně plná citronově žlutá barva a drobné, vytrvalé perlení. Zaprděně reduktivní vůně a po rozmíchání jablka. V chuti zralé citrusy a jablka, není to úplně reduktivní, ale jasně školené v nerezu. Středně plné s malým zbytkovým cukrem, spolu s krotkou kyselinou to dělá plnější dojem. Není to špatné, ale nesmíte (jako já) čekat vražednou kyselinu, jinak budete zklamaní.

Naslouchejte šumu! V aktuální sektové bedýnce jsou sekty z ryzlinku, Pinotu Noir a Chardonnay. Ze dvou dnes popisovaných jen Harmonie 2012, na zvláštní přání můžu dodat i pár posledních lahví levnějšího Crémantu Blanc de Blancs. Podrobnosti jsou tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *