Víkendový přelet nad otevřenými lahvemi


Minulý týden se mi sešlo dost zajímavých lahví, ale povinnost volá! a musel jsem otvírat vína s ohledem na plánované prezentace. Ještě nemám potvrzenou restauraci ani menu, ale už pracuju na párování s vínem :-) Před rokem jsem si zoufal, že večeři se Stefanem Erbesem a šesti devadesátoletními ryzlinky z vinice Erdener Prälat už ničím nepřekonám, ale ještě jednou se pokusím. Ve hře je pětichodové menu a jedenáct ryzlinků v pondělí 27. ledna 2020. Zapište si do svých i-phonů!  

2018 Urziger Wurzgarten Riesling Spatlese feinherb Alte Reben, Karl Erbes
Středně plná citronově žlutá barva, typický ryzlinkový nos ze zralejších citrusů. Plnější, takže evokuje sladkou chuť. V chuti slabší nástup kyseliny (alespoň při srovnání s předchozími ročníky), zralé citrony a pomeranče, dobrá svěžest i délka, komplexní s vyšší koncentrací a lehce slaným závěrem. 12% alkoholu. Má všechno, co má mít, chybí mu jen gram nebo dva kyseliny navíc.

2018 Urziger Wurzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
Středně plná citronově žlutá barva vypadá na mladém kabinetu dost nazrále. Svěží vůně je trochu jednoduchá, charakterem typická citrusová. V chuti klasický mix citrusů a minerality, svěžestí a lehkostí předčí předchozí Spatlese. Je to jednodušší víno, ale díky dřívější sklizni hroznů má vyšší kyselinu a lehčí projev (včetně 10,5% alkoholu) – přesně to, co od ryzlinku chci. Ze dvou ryzlinků tentokrát vyhrál kabinet. Slovní obrat, že v ročníku 2018 chybí  jeden nebo dva gramy kyseliny na blogu ještě napíšu víckrát, a nejen o ryzlinku.

Těšil jsem se, že po dlouhé době zase napíšu něco hezkého o domácím víně, ale dnes to bohužel nevyjde. Ben’s Reserve Pinot Noir 2016 je z vinařství Stapleton-Springer, které považuju za moravskou špičku, ale o tomhle konkrétním víně to napsat nemůžu. Už jsem se tady asi svěřil, že jsem ještě neměl domácí Pinot Noir zatříděný jako výběr z hroznů, který bych si chtěl dát znovu… a že pozdní sběr jako popis zralosti hroznů je pro dobrý Pinot maximum, asi jako když jsme hrávali čáru. Ben’s Reserve 2016 je zatříděná jako zemské víno a má psaných vysokých 14% alkoholu. V chuti hodně zralého ovoce a málo kyseliny, v závěru poměrně hodně kořenitých chutí až do pepřových. Dostal jsem darem, zkrátím obligátní poznámky (je to pěkně kultivované, hladké, ale…), není to žádná obluda, ale slabá kyselina, přezrálý projev a přeextrahovaný závěr mě odrazují. Není to žádná tragédie, v domácích měřítkách stále dobrý, ale od Pinotů Stapleton-Springer čekám mnohem víc.

Burgundské bedýnky jsou rozeslané, jestli jste někdo ještě bedýnku nedostal, ozvěte se mi! Aktuálně nabízím silvestrovské sekty z Chardonnay, Pinotu Noir a Rieslingu tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *