Deset fotek z Todi, Umbrie.

Byla to pracovní cesta, jen tři noci v Castello delle Forme, několik schůzek a cestou zpátky noc v Německu a vyzvednutí zásilky vín ve vinařství Horst Sauer. Původně to mělo být jen na dvě přespání, ale druhý den jsem si domluvil ještě dvě schůzky na třetí den, jednu v Todi. A ano, důležitou roli asi hrálo to, že jsem chtěl vidět Todi. Na úvodní fotce pohled ze silnice, za sjezdem z dálnice.  

Tady je Todi z druhé strany. Pravidelní čtenáři asi zaregistrovali moji slabost pro toskánskou Volterru a San Gimignano. Teď už to můžu napsat: Todi je nová Volterra.

Až do srpna jsem o Todi věděl jen to, že odtud pochází jeden ze dvou klonů odrůdy Grechetto, tedy Grechetto di Todi :-) A viděl jsem pár fotek, ale socha Garibaldiho na (jednom z) náměstí Todi na Google Street View nevypadá vůbec tak dokonale jako v reálu.

Jedna z restaurací v centru, konečně místo, kde potkáte turisty. Jinak je Umbrie zatím turisty neobjevené, klidné místo. Fun fact: letos jsem si z Toskánska přivezl spoustu turistických triček. V Umbrii jsem nenašel ani jedno. Sice bych rád honil vodu v tričku z Orvieta, z Perugie nebo z Todi, ale mizivý výskyt turistů je velmi povzbuzující.

Piazza del Popolo čili hlavní náměstí. Todi má asi 15 tisíc obyvatel (v Itálii se to počítá jako commune včetně frazione, přidružených vesnic). Těch náměstí má Todi víc, rozlohou se mi taky zdálo větší než Volterra, jen ten koncept – městečko na kopci s výrazným panoramatem – je podobný.

Dveře do chrámu z předchozího obrázku.

A ještě pohled dolů od dveří zpátky na Piazza del Popolo. 38 stupňů, na procházku vždycky s plastovou lahví minerálky.

Je několik věcí, které usnadní aklimatizaci a umožní přežít umbrijská vedra. Kromě lahve minerálky je to například gelato nebo Campari Spritz.

A stejně jako v Montepulcianu je největší městský chrám dole pod hradbami. Tempio Santa Maria della Consolazione. Dokonce se zdá, že chrám v Todi a v Montepulcianu stavěl stejný architekt (ale to je jen vtípek založený na vizuální podobnosti).

Ještě jednou to samé, pohled na Todi od zaparkovaného auta. Celá Umbrie je krásná, ale Todi je perla.

A když už jsem to zmiňoval v úvodu, pohled na francký Escherndorf a vinici Escherndorfer Lump v sobotu ráno. Vyzvedával jsem u Horsta Sauera milerky, sylvány a ryzlinky na doplnění zásob. Kdyby měl někdo zájem, pár lahví mi ještě zbylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *