Piviere 2019 z Palazzone. Úplně jiné, sametové Sangiovese

Na říjnové degustaci ve vinařství Palazzone překvapilo několik věcí, vzpomenu skvělou formu desetiletého Terre Vineate, základního Orvieto Classico a nové Piviere 2018. Minulý týden jsem byl v Umbrii a po rychlé telefonické domluvě jsem si zajel do Palazzone pro krabici vzorků nového ročníku. Že základní bílé Orvieto ani Grechetto nejsou přetěžkané horkým rokem 2021 jsem už psal tady, doma jsem jako první otevřel nové Piviere 2019.

Především je úplně jiné než toskánské Sangiovese, no ale úplně. Umbrie hraničí s Toskánskem a krajina má podobný ráz, ale jsou tam jasné rozdíly. Italové přezdívají Umbrii „zelené srdce Itálie,“ za mě je rozdíl vidět i na vinicích. Těch pár míst, která jsem v Umbrii navštívil, mělo na vinicích „normální“ nevysušenou hlínu, nikde jsem si nevšiml horkem rozpraskané půdy, typické pro Toskánsko. A to přesto, že umbrijské denní teploty dosahovaly 38 stupňů už po desáté hodině a noci byly tropicky horké. Krajina má podobný ráz jako v Toskánsku, ale barvy jsou sytější, plnější, sugerují dojem úrodnosti. Soukromě se mi stýská po italském slunci a světle, ale když večer píšu tyto poznámky, středočeských 23 stupňů mi úplně stačí (v Umbrii je teď odhadem 31 stupňů).

Piviere 2019 Sangiovese Umbria IGT, Palazzone
Kvasí v nerezových tancích a vyzrává 12 měsíců v dubových sudech (a dalších 6 měsíců v lahvi před uvedením na trh). Burgundská lahev a pěkný celokorek. Ve skleničce je temná rubínovka s gradientem od růží po černou kávu. Na nose je hodně kultivovaná vůně lesních plodů a červeného ovoce, lehce sud. V chuti zase hodně kultivované a ohlazené, s vyšší koncentrací, nenápadnou kyselinou, zralým červeným ovocem a bezvadně spojenými taniny z hroznu a sudu. Samet! Hodně suché, s nenápadným, ale poměrně vysokým alkoholem (14,5%). I přes jednodušší projev vidím vrchol za rok nebo za dva, až se taniny rozpustí. 14,50 EURO ve vinařství.

Překvapení z loňské degustace (Piviere 2018) se opakovalo, nejvíc je to o jemnosti a sametovém projevu taninů. Toskánské Sangiovese bývala tradičně tříslovinová obluda s vysokou kyselinou :-) což se v poslední době mění a objevují se vína s kratší macerací a jemnějším projevem provázeným lehkostí a lepší pitelností. Piviere je ještě jinde, nemá hloubku velkých toskánských Sangiovese, ale má krásně integrované taniny a hladký, až ženský projev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *