Clos du Tremblay, velké Cru Beaujolais

P1220933 Clos du Tremblay 2013 Janin.pg

Volba prvního vína po návratu ze Sicílie padla na piemontské Roero Arneis, ale druhý den už šlo do tuhého. Vyřešil jsem to na poslední chvíli odskokem do Beujolais. Na poslední chvíli proto, že ve sklepě zbývala už poslední lahev.   

P1190743 Eric Janin

V posledním roce se rozrostl okruh zvídavých čtenářů, kteří čtou blog podrobně a k objednávce bedýnek připisují poznámky typu „psal jsi o Javerniéres a Clos du Tremblay, půjdou taky koupit?“ Samozřejmě se snažím přivézt (si) i další vína, která se do bedýnek nehodí (většinou kvůli vysoké ceně).Občas mě tihle pozorní čtenáři ušetří rozhodování, které nemám rád, například kdy otevřít definitivně poslední lahev ryzlinku 1991 Erdener Treppchen Spatlese. Prodat ho vhodnému zájemci mi ušetřilo krušné chvilky přemýšlení, jestli ta vhodná příležitost už nastala nebo ještě ne. Clos du Tremblay je jiný případ: vyloudil jsem šest lahví oficiálně vyprodaného vína a pět z nich už šlo do světa. Bylo to teď anebo nikdy, víno už je vyprodané a kdybych zaváhal, nemusela by na mě zbýt ani jedna lahev.

P1220921 Clos du Tremblay 2013 Janin Etiketa

Clos du Tremblay 2013, Moulin-a-Vent AOC, Paul Janin et Fils

(O vinařství jem už psal v únoru tady.) Klasická burgundská lahev a střídmá etiketa, jen cínová záklopka a kvalitní celokorek naznačují, že půjde o něco lepšího. Ve skleničce typická karmínově rudá barva s netypicky temným odstínem a hloubkou. Na nose květiny (fialky), trochu zralého ovoce a typická zeleninová směs. Po provzdušnění se přidává celý květinářský krámek, jemné koření a důraznější ovocná aromata, ještě později navinule ovocné a kabernetově pepřové tóny. V chuti úplně suché, koncentrované a husté, trochu teplé alkoholem. Dobrá kyselina (po jablečnomléčném kvašení), komplexní ovocný projev, závěr chuti jde až doslana (mineralita), kultivovaná pepřová tečka a dlouhá dochuť. Bohužel je ještě příliš mladé – charakterem zpočátku do ovocné dřeně, trochu drsné a vyžadující čas k ohlazení. Spojení kyseliny a taninů ještě stahuje pusu. Je to koncentrovaný až temný projev starých keřů (80 a více let), ne až tak temný jako stoleté Impénitents 2013 od JC Desvignes, ale podobný. Druhý den už mnohem kultivovanější a hladší, ale stále ještě příliš mladé. Třetí den dává tušit, že se časem rozvinou v chuti klasické stájové tóny a bílý pepř. Otevřít víno už teď byla chyba, ale vynucená okolnostmi. Jestli v budoucnu přivezu další ročník, určitě ho budu chtít archivovat o rok déle. Při koncentraci, jakou má, se tohle víno může zlepšovat ještě pět roků.

2 thoughts on “Clos du Tremblay, velké Cru Beaujolais

  1. Clos du Tremblay jsem měl asi před měsícem. Lituji, že jsem si ho nevzal rovnou karton. Jestli bude, jdu do něj.

    1. Marku, díky za komentář. Při vzpomínce na kvalitu a prachy, co víno stálo bych ti rád slíbil další krabici, ale vyloudil jsem už vyprodané Clos du Tremblay jen s poukazem na možné příští obchody a dobré vztahy do budoucna atd… a další šance bude až s příštím ročníkem. Ale koukni ještě na Javernieres 2013 od Emmanuelly Desvignes z Morgonu, to jsem považoval za dříve pitelné. Mimochodem, pojedu tam v sobotu, takže je šance něco dovézt,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *