Chardonnay z Burgundska nebo z Beaujolais, jak chcete

Beaujolais přijelo, třetí božoléské bedýnky jsou na světě! Už dva týdny urputně sleduju předpovědi počasí a přelévání mrazů na mapě Německa a Francie. V úterý před polednem mi volal kamarád špeditér, že se ve středu nasune krátká obleva. „Buď to naložíme ve středu, nebo pak zas až za čtrnáct dnů!“ Když jsem ve čtvrtek vyložil paletu, ukazoval teploměr osm nad nulou. Večer přinesl klasické vraždění neviňátek. První otevřená lahev bylo Chardonnay.

P1310183 2 lahve

Argiles 2015 Beaujolais Villages Blanc, Domaine Paul Janin et Fils
Už jsem o víně psal tady, že by se jako Macon Villages asi líp prodávalo, ale Eric Janin je patriot (a v Beaujolais absolutní špička), takže si ze dvou možností vybral Beaujolais. Prodá ho stejně, má ho každý rok jen kolem dvou tisíc lahví. Letos změnil etiketu i název vína na Argiles. Dnes jen hodně stručný nástřel, víno se hodně liší od minulého ročníku a bude lepší se k němu vráti v červenci.

Ve skleničce hodně teplá, vyzrálá barva. Jantar to ještě není, ale nápadné ano. Na nose zralé citrusy až do sladkého tropického a žlutomasého ovoce (blumy). Vůně mi napoprvé připomněla červencová vedra v Beaujolais, ostatně jsem s dětma strávil týden v červenci u Maconu, sotva dvacet kilometrů od Janinů. Horko pokračuje i v chuti, hodně zralé ovoce (přiznám se, že se v chuti připomněly i sušené švestky a napadlo mě, jestli ve víně neskončily i nějaké modré hrozny :-) Jen 13% alkoholu. Víno má dobrou kyselinu, ale díky vysoké koncentraci  (typické pro Janina) a plnosti působí sladce. Podtrhuje to zatím hodně výrazný barikový sud. Předchozí ročník přichází do příjemné pitelnosti právě teď, ročník 2015 by měl počkat, až se barikový sud vstřebá a zharmonizuje. Nebude to žádný nerovný boj, víno má spoustu ovoce, ale potřebuje trochu odlehčit od sudu a plnosti :-) Už teď je to hodně zajímavé.

Jednu nebo dvě beaujolaiské bedýnky pro opozdilce ještě sestavím a připomínám živé vydání Skleničkova blogu v podobě únorové degustační večeře s moselským vinařem Stefanem Erbesem a jeho víny! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *