Burgundizace ryzlinků

P1260496 VDP Orlice

První nemilý dojem z německého výletu: s postupujícím vlivem sdružení VDP přichází zmatek do označování vín. Jestli jste si už zvykli číst etikety německého přívlastkového systému, nově zaváděné značení podle VDP vás zase uvrhne zpátky do nejistoty. (Jestli máte jiný názor, nekamenujte mě – už jsem v úvodu napsal, že jde jen o dojem ze tří degustací a několika nákupů.)  

V tradičním německém systému byly jasné rozdíly mezi jakostkou (Qualitätswein) a přívlastkovými víny (Predikätswein), a v těch byly jasně dané a senzoricky rozeznatelné rozdíly mezi kabinety, Spätlese (pozdními sběry) a Auslese. VDP prosazuje opuštění přívlastků, ale při souběžné existenci dvou systémů to bude jen větší zmatek. Pro cizince je těžké rozlišovat mezi obecným označením místa (Bopparder Hamm Riesling) a názvem vinice (Bopparder Hamm Feuerlay Riesling). Z domácích poměrů mám získanou nedůvěru k informacím vytištěným malým písmem na zadní etiketě, a tak mě poznámky jako Gutswein nebo Ortswein moc neuspokojují.

P1260493 Ortswein

Jak jsem zpočátku držel palce VDP, tak dnes fandím vinařům ne-členům VDP, a zlom nastal v bernkastelské vinotéce. Už jsem si zvykl a očekávám, že vína označená jako Großes Gewächs budou dražší než podobná vína od nečlenů VDP, která je jako Großes Gewächs označovat nesmí. Nemám nic proti tomu, jestli je účelem celé změny zvýšení cen významných německých vinic. Ale když jsem ve vinotéce objevil kabinetní ryzlink s dodatečnou nálepkou „pochází z VDP vinice Erste Lage“ a cenou 15,90 EUR, za kterou koupíte vynikající Auslese, něco se ve mně zlomilo. Měl jsem pocit, že tohle už je za hranicí.

Hrozí německým ryzlinkům burgundizace? Některé ceny se tomu zdají nasvědčovat. Nic proti velkým slaďákům za 100+ EUR, ale s třiceti a čtyřicetieurovými cenami za suché ryzlinky se nedá nevzpomenout na současnou situaci burgundských vín. Soukromě si myslím, že současné extrémně vysoké ceny burgundských vín ohrožují Burgundsko víc než kroupy nebo deště, při prvním ekonomickém propadu se od něj zákazníci odvrátí. Výborné moselské kabinety stávaly 6 až 8 EUR, i dnes je to stále ještě dostupné pití. Moc bych si přál, aby to tak zůstalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *