Botrytický ryzlink a mudrování o vlivu ročníku

Stefan Erbes na vinici

Isaac Newton řekl tajemně, že stál na ramenou obrů, mně zase k profesionalitě popostrkávali především dva lidé. Jedním z nich je moselský vinař Stefan Erbes, hlavně tím, že mi ukázal, jak jeho ryzlinky v čase vyzrávají. Když jsem měl v roce 2014 doma ve sklepě najednou 1200 lahví jeho vín, měl jsem možnost sledovat je jaksi průběžně. Do toho mi Stefan občas řekl nebo napsal, zkus teď 2004 Spätlese, už je výborný na pití! Díky tomu jsem mohl vidět, jak se některá vína rychle vyvíjí po měsících, často to bylo překvapení.  

Druhá věc, kterou jsem jako amatér s omezeným přístupem k vínu (rozuměj přísunem zajímavých lahví :-) nedokázal vyhodnotit, byl vliv ročníku na víno. Náhodné zkoušení různých ročníků vede jen k chaosu, z jednotlivostí se těžko skládá celkový obrázek. Nebo jinak: panoráma není jen součet jednotlivostí. Přesto ročník je nebo může být určující – když jsem jednou v Ürzigu špatně určil víno, Stefan jen vrtěl hlavou a řekl: Zkus to jinak – kterej to je ročník? Někdy je ročník nápadnější než vinice.

P1120430 Keře a zatáčka

Když jsem na blogu psal na jaře 2015 první poznámky o moselském ročníku 2014, ještě jsem o něm neměl přehled. Jestli jsem ten ročník už pochopil, bylo to až na konci října 2015, když jsem v Ürzigu koukal do kontejnerů s čerstvě sklizenými hrozny a třídil si v duchu všechny poznámky a vzpominky o předchozích čtyřech sklizních. Není to jen o jednom víně, ale dobře se to dá na jednom ukázat. Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben. Jak se měnil v posledních letech?

Ročník 2011 si už nepamatuju, možná už byl vyprodaný, když jsem byl na konci října 2012 poprvé v Ürzigu. Ročník 2012 byla láska na první pohled, bomba! Psal jsem o něm jako o ryzlinkové první lize, měl úžasnou lehkost a svěžest spojenou s koncentrací starých keřů na pravokořenné vinici. To byl klasický ročník s pěknou kyselinou a bez přezrávání hroznů. 2013 byla plnější, ale projevovalo se to hlavně větší vyzrálostí, koncentrací a důrazem. Všechno bylo na svém místě, ale ta nesnesitelná lehkost pití se trochu vytrácela. A potom přišla čtrnáctka. I přes silný vztah k předchozím dvěma ročníkům jsem ji nedal do Skleničkových bedýnek. Vybočovala z řady. Lehkost byla fuč, přibylo medu, rozinek. Zapracovala botrytis, ten rok byla všude dřív, než sběrači. Až teď v lednu se víno srovnává a ukazuje, že bude časem zajímavé.

 P1270751 2014 UW Sp feinherb ERBES

2014 Ürziger Würzgarten Riesling  Spätlese feinherb Alte Reben
Světle žlutá citronová barva. Na nose ještě stopově zemitost, výrazněji rozinky a med, pod tím vyzrálé citrusy. Už teď propolisová aromata. V chuti dobrá kyselina, slušně plné tělo s vyzrálým žlutým ovocem a citrusy, těžší do medu a rozinek. propolisový závěr přechází do středně dlouhé dochuti. Pocitově dost sladké, 10,5% alkoholu. Vyzrálá až přezrálá aromata dominují, ale jako by se víno časem čistilo a odlehčovalo. Vyšší extrakt starých keřů a botrytické tóny víno předurčují k delší archivaci, slavná moselská kyselina to podpoří :-)

Těšení na ročník 2015 je veliké, na večeři v Argumentu tento čtvrtek by měl Stefan přivézt sudový vzorek kabinetu patnáctky, ale dáme i popisovanou čtrnáctku Spätlese. Ve skutečnosti není důvod něco odkládat a čekat na nový ročník: třináctka i čtrnáctka byly výborné roky! Přidal jsem pár dalších míst, ještě můžu na čtvrteční večeři přijmout další 2-3 rezervace! (Přihlášky e-mailem na sklenicka@sklenicka.com).

P1260645 Urzig

Kdo byste se chtěli podívat, jak je právě teď v Ürzigu, moselské webkamery jsou tady.

5 thoughts on “Botrytický ryzlink a mudrování o vlivu ročníku

  1. Jen doplním, že ročník 2010 byl parádní, nedávno jsme si užívali zapomenutou lahev :) A 2011 také slušný.

    1. Jsem trdlo, na 2010 se ročník podepsal hodně výrazně, měl bych to do textu doplnit. Úplně jsem na 2010 zapomněl, protože už ji pár roků nemám!

  2. Udělal jsem inventuru a je to přesně 7 ks. Mám ještě dost i 2012. Nějak jsem se
    k tomu nedostal :-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *