Vysoké svahy města Beaune

BLOG P1270298 Antoine Bouthenet
Pinot, který mě provází celou mojí burgundskou érou. Myslím, že jsem ho poprvé koupil v nějaké vinotéce v roce 2006 a příští rok už jsem se vydal za vinařem do Maranges. O pár let později jsem ho měl v druhých Komunitních Bedýnkách a loni znova, v těch šestatřicátých. To už převzal vedení podniku Markův syn Antoine, absolvent beaunské vinařské školy.  

P1200602 A a M Bouthenetové

Opakovaně mě překvapuje, jak snadno dnes mladá generace Francouzů přebírá vládu ve vinařstvích svých otců. Jakoby byli otcové dopředu srozuměni s tím, že oni sice podnik vybudovali a zabezpečili, dovedli ho na jistou (o generaci dřív ještě nemyslitelnou) úroveň, často bez vinařského vzdělání. Teď předali vládu synům s vysvědčením z vinařské školy a přihlížejí malým revolucím. V dubnu jsem psal, že už z první degustace ve vinařství bylo jasné, že se některé technologické postupy od předchozí návštěvy změnily a některá vína kvasí jinak. V létě mě (v jiném podniku) pobavila situace, kdy matka volala synovi (toho času pracovně v Paříži), jestli mi může prodat několik kartonů vína, které bylo už oficiálně vyprodané. Byl jsem zvyklý jednat s otcem, vinařství neslo jeho jméno a otec byl vedle ve sklepě, ale paní telefonovala synovi :-) Když jsem nedávno psal O špatných způsobech, tak důležitý dovětek o dobrých způsobech: tohle jsou věci, kterých si při jednání s vinaři musíte všímat. Nezáleží na tom, kdo je uvedený na webové prezentaci jako šéf a majitel, ale komu matka telefonuje, když potřebuje něco rozhodnout :-) to nevygůglujete.

P1270724 HCDB 2013 Bouthenet

Hautes-Côtes-de-Beaune 2013, Marc Bouthenet
Omlouvám se za ukecaný úvod, ale ty senzorické popisy jsou trochu na jedno brdo, nemyslíte? Burgundský Pinot, základní (nejlevnější) víno vinařství. Nejlevnější v Burgundsku neznamená mnoho, ve skutečnosti jen tolik, že víno je na ceníku červených uvedené jako první (před ním je ještě Aligoté). Světloučká rubínová barva s bledým okrajem. Ve vůni jemné ovoce, lehce koření, stará koženka, všechno potichu. V chuti hladké, s jemným nástupem kyseliny (až neznatelným, kyselina ožije až při polknutí), střídmě ovocité do peckovin (takové skoro-dozrálé ovoce), znatelné taniny v závěru. Lehce pitelné, ještě příliš mladé, ale už teď pěkné a dlouhé. Vyváženost, jemnost, střídmost. Po čtyřech hodinách v karafě hodně ohlazené a příjemně střídmé. Kdo chce víc ovoce, pro toho je Maranges Villages. Kdo chce velkou jemnost, může mít Premier Cru. Kdo chce příjemné a stylové víno na nenáročné pití, pro toho jsou Vysoké Svahy. Bouthenetové umí základní Pinot i Premier Cru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *