Debakl Chardonnay a dva burgundské Pinoty

P1200998 Maranges Hill

Debakl Chardonnay
Víno do lednových beaujolaiských bedýnek už je koupené (tady, pro opozdilce budu mít pár bedýnek navíc), takže pojďme dál! Hlasování účastníků o tématu další bedýnky (Pinot Noir nebo Chardonnay?) dopadlo jednoznačně 13:3 ve prospěch Pinotu. Nepočítám hlasy těch, co hlasovali pro obě možnosti, ale i mně se v zimě líp pije červené… takže bych si degustační poznámky o Berthenetových burgundách měl šetřit na únor, ale zveřejňuju je už teď. 

Tento týden budu žít návštěvou moselského vinaře Stefana Erbese ve Skleničkově Lhotě (a okrajově taky v Praze :-). Ve čtvrtek s ním pořádám degustační večeři v Argumentu (pro dodatečné zájemce jsem vyjednal s restaurací jeden stůl navíc) a v pátek jsme na Galadegustaci soutěže Prague Wine Trophy v hotelu Jalta. A potom už přijde únor a s ním čas na burgundské Pinoty?

P1270636 Maranges 2014 Bouthenet

Maranges 2014 AOC, Marc Bouthenet
Rubínová barva s fialovým odstínem, ve vůni zpočátku trochu rustikální, s hrubým ovocným projevem. Po hodině v karafě se kultivuje a zjemňuje, ale hlavním prvkem je stále červené ovoce. V chuti pěkná kyselina, lehké, v těle ovocné a trochu ohnivé alkoholem (podle etikety obligátních 13%). Zprvu důrazné třísloviny se po hodině v karafě skryly, převládá ovocný projev, ale celkově víno působí uzavřeně a volá po (půl)roce archivace.

P1270647 Santenay 2014 Bouthenet Label

Santenay 2014 AOC, Marc Bouthenet
Dvě dnešní vína jsou jako sourozenci, vinice apelace Santenay postupně přechází do Maranges. Je to jižní cíp Côte d’Or a možná jediné místo, kde mají vinice čistě jižní expozici (možná ještě Corton?). Apelace Santenay je přece jen známější klasika s lehkým projevem a výraznou kyselinou. Barvou se obě vína příliš neliší, světlá nafialovělá rubínovka. Ve vůni je Santenay od počátku uměřenější, kultivované, jemně ovocité do peckovin a jemně květinové. V chuti je hladké, komplexní, sladěné, s dokonale zakomponovaným ovocem (po provdušnění jde do švestek). V těle slušně plné ale kratší, s mineralitou a jemnými taniny v závěru a středně dlouhou dochutí. Jemností odpovídá spíš kategorii Premier Cru, ale chybí mu do ní větší koncentrace. Na mladé Village nadprůměrně harmonické a jemné, ale přesto by mu prospěl rok archivace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *