Bedýnky šampionů podruhé

P1150219 DEGU skupinka

Dělené 25-30 místo ze 46 (profesionálních) dovozců pro skleničku.com na celoroční mezinárodní soutěži Prague Wine Trophy za pět medailí snad není špatné na amatérský blog:o) Dvě zlaté a hned tři velké zlaté medaile (za hodnocení 90 a víc bodů): už jsem o tom psal v průběhu roku, ale před blížící se výroční Galapřehlídkou medailových vín znova. Po pondělním nejdelším článku roku bych si měl dát pauzu, ale kdo vydržel a dočetl do konce v pondělí, ten přežije i dnešní text!    

Posílal jsem soutěžit vína z Komunitních bedýnek a medailí bylo míň než v roce 2013, ze dvou důvodů. Medaile visely výš, pořadatel zvedl hranici pro zlatou medaili z 86 na 88 bodů. A poslal jsem jich míň než o rok dřív. Některá vína jsem nedostal včas (Pergolaiu 2010 z toskánské Caiarossy až těsně před Vánoci), s jinýma jsem se ulakomil (Pouilly-Fumé 2013 od Treuilleta zbývalo málo).

P1180591 Fortifikáty detail

Lednovou Galadegustaci medailových vín (report z loňské je tady) jsem pojal víc jako živé vydání Skleničkova blogu než jako obchodní prezentaci dovozce vín a připravil jsem dvě překvapení. Jedno z nich prozradím už v následujícím textu: mohl jsem si vybrat tři další vína, která chci předvést. Místo těch dovážených francouzských, italských, portugalských nebo rakouských jsem vybral dvě domácí, česká, výrazně odlišná od soutěžního středního proudu. Moselský vinař Stefan Erbes zase přijede, ale to není to druhé překvapení – tím bude další vinař nalévající svá vína u Skleničkovského pultu a přístupný diskusi s návštěvníky. Čtěte, koštujte a přijďte ochutnat živé vydání Skleničkova blogu! Předem zodpovím dotazy na vstupenky na Galadegustaci: zase je budu prodávat za sníženou cenu, ale zatím nemám od pořadatele oficiální informace ani ceny, takže vydržte!

Stejně jako před rokem nabídnu v lednu Bedýnku šampionů, jen místo drahých devadesátibodových vín jsem vybral vína, která jsem do soutěže neposlal, ale na Galadegustaci je vezmu (Pergolaia 2010 a dvě vína z Porty Bohemiky). Kdo budete mít přesto zájem o dražší vína s Velkou Zlatou Medailí (90, 90 a 94 bodů), napište to v přihlášce do poznámky!

P1140208 UW 2013 ALTE REBEN

1. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben, Karl Erbes – 88 bodů / 330 Kč. Koncentrovaný, plný moselský ryzlink z pravokořenných vinic a starých keřů.

2. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes – 81 bodů a bez medaile / 320 Kč. Natruc dám i víno, které skončilo na soutěži mezi poraženými. Projevem netypický ryzlink, protože kvašený spontánně, bez přidání selektovaných kvasinek a s delším ležením na kvasničních kalech (jen do května, ale stejně :) Kdo nemá rád žádné divočiny, tomu ho vyměním za jiný, třeba za 2013 UW kabinett. Ten sice nesoutěžil, ale z Německa má ocenění za umístění v TOP 50 německých ryzlincích, a je o padesát kačet levnější (270 Kč). Stačí v přihlášce napsat do poznámek.

P1180155 Pouilly Fumé 2013 v3

3. Pouilly-Fumé 2013, Sébastien Treuillet (320 Kč). Předchozí ročník dostal v soutěži 89 bodů, zlatou medaili a cenu pro nejlepší francouzský Sauvignon. Nový ročník jsem neposlal do soutěže, schovával jsem si ho do lednových bedýnek, protože ho účastníci letních bedýnek rychle skupovali. Barikovaný ovocný Sauvignon z jedné ze dvou nejlepších sauvignonových apelací na světě. (Ta druhá se jmenuje Sancerre a leží hned na druhém břehu řeky Loiry.)

P1190150 SV 2013 Porta B

4. Svatovavřinecké 2013 kabinetní, Porta Bohemica (250 Kč, psal jsem o něm tady). Na Galadegustaci jsem si vymyslel dvojité překvapení a první část prozradím už teď. Vezmu s sebou dvě vína z Porty Bohemiky, která by asi medaili nedostala, protože se projevem hodně liší od středního proudu – asi jako Erbesův spontánně kvašený suchý ryzlink od klasického, zakvášeného selektovanými kvasinkami. Žernosecký Vavřinec je nesířený, nefiltrovaný a spontánně kvašený, krásně ovocný a čistý, a taky střídmý projevem i alkoholem. Mně se moc líbí.

P1180204 Svatoš s burčícím MT

5. Müller Thurgau 2013 kabinetní, Porta Bohemica (200 Kč). Müllerka byla už v českých bedýnkách, platí o ní podobné charakteristiky jako o předchozím Vavřinci (jen ta střídmost asi moc nesedí, vzpomínám si na ni jako na pěknou divočinu). Na fotce Aleš Svatoš (Porta Bohemica) s burčící müllerkou 2014.

P1180932 Pergolaia 2010

6. Pergolaia 2010, Caiarossa (460 kaček). Francouzské Sangiovese z toskánského biodynamického vinařství Caiarossa – to je jen nadsázka vyjadřující ve zkratce toskánský původ a francouzského sklepmistra, usilujícího o jemnost a eleganci místo tradičního toskánského projevu Sangiovese. Předchozí ročník dostal na PWT 2013 91 bodů, letos jsem sice Pergolaiu dostal po velkém naléhání asi jako vůbec první odběratel, ale už po uzávěrce soutěže.

P1090625 já s Moserem

Devadesátibodový Zweigelt 2011 Grosse Reserve rakouského biodynamika Seppa Mosera moc nenabízím kvůli vyšší ceně (590 Kč), ale rád ho dovezu, jestli bude zájem. Případně nabídnu jednodušší (ale už krásně vyzrálý) Zweigelt 2010 Reserve (420 Kč). Podobně Erbesův botrytický slaďák 2010 Ürziger Würzgarten Auslese** – 94 bodů, ještě pár lahví schovávám, ale stojí ďábelských 666 kaček. Jestli někdo naopak budete chtít srazit cenu úplně na dno, mám ještě pár lahví Titular Red 2012 z portugalského vinařství Caminhos Cruzados (150 Kč, předvánoční portugalská bedýnka). To sice na Galadegustaci vystavovat nebudu, ale jako náhrada Pergolaie by srazilo cenu bedýnky na 1 500 Kč.

Základní bedýnka bez výměn by stála 1880 Kč, ale vína z Porty Bohemiky budu tentokrát počítat bez přirážky za ceny ve vinařství a bude to 1790 Kč. Jsou možné další náhrady, především za bedýnkové ryzlinky od Erbese (například výborný kabinet z roku 2007), stačí to napsat do poznámek.

Distribuce proběhne zase Uloženkou (dnes už se spoustou výdejních míst od Šumavy k Tatrám, koukněte na seznam poboček tady. Kdo nemáte Uloženku v dosahu, můžete si připlatit 160 Kč za doručení Českou Poštou). Budu zase (jako vždycky) vybírat zálohy předem. Chtěl bych začít vína vydávat už po 12. lednu, abyste je dostali ještě před Galadegustací soutěže PWT, plánovanou na 26. ledna. Přihlásit se můžete tady! Objednávkou bedýnek podpoříte Skleničkův blog :o)))

2 thoughts on “Bedýnky šampionů podruhé

    1. Lístky budou za stejných podmínek jako loni. Propozice jsem dostal v noci e-mailem, ale už jsem je nestihl zapracovat do článku. Zveřejním to do konce týdne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *