Víkend s Barberou

Minulý týden jsem dostal od dovozce krabici s šesti piemontskými víny a prosbou o hodnocení. Zasloužil jsem si to nejspíš nedávnými přejícími zmínkami o Barbeře a třemi roky hodnocení vín v mezinárodní soutěži:o) Díky přátelským vztahům s dárcem jsem nemusel volit diplomatický slovník ani u vín, která se mi nelíbila, a nebudu to dělat ani na blogu – prostě některá vína přeskočím a budu se věnovat jen těm, která chci doporučit. To ostatně není nic nového, dělám to tak vždycky :o)

P1190555 Barbera 2012 Ghione

Lassù 2012 Barbera d’Asti DOCG, Azienda Agricola Ghione      

Temně rudá a skoro neprůhledná barva s fialovým okrajem, ve vůni zpočátku slušně komplexní až do zemitosti, dřeva a vyzrálých tónů, po hodině už pěkně sladěné vyzrálé ovoce a dřevo. V chuti harmonické, hladké, lehké a příjemně pitelné. Zralé červené ovoce, inverzně strukturované (kyselina se víc prosazuje v závěru). 13% alkoholu. Tohle mě baví pít, jen si nejsem jistý, jestli stejně dobře uspěje i na soutěži. Určitě je to víc víno k pití než k degustování.

P1130129 Boeri a Šamla

Barbera d’Asti 2012, Boeri Alfonso

Známá firma, jeden z předchozích ročníků byl v Komunitních Bedýnkách, vinař už několikrát byl v Praze na Galadegustaci medailových vín soutěže Prague Wine Trophy (na fotce z ledna 2014 vlevo s dovozcem Františkem Šamlou). Temná rudofialová barva, ve vůni vyzrálé ovoce, jemnost. Chuť je harmonická, ovocná s lehkými taniny, vyrovnaná. Jednoduché víno, ale pěkně sladěné a za současných 170 Kč malý poklad.

P1190548 Barbera 2012 a 13 Boeri

Barbera d’Asti 2013, Boeri Alfonso

Nový ročník ještě nemá tak výraznou vůni, jen tlumeně se projevuje ovocem. V chuti začíná výrazněji než 2012, je koncentrovanější, výrazně višňový, ale ještě hrubý a neotesaný, zatím postrádá jemnost dvanáctky. Druhý den v otevřené lahvi je výrazně sladěnější a příjemnější. Předpokládám, že po roce v lahvi se dostaví i jemnost a s ohledem na větší koncentraci by to mohlo být ještě zajímavější víno než předchůdce, ale v současné době je na pití lepší 2012.

2 thoughts on “Víkend s Barberou

  1. Barbera od Boeri je super! Což mi připomíná, že bych se měl zásobit Martinette… a novým Moscatem :)

  2. Základní Barbera od Boeri je velice pěkné pití a při poměru cena/výkon není opravdu co řešit. Martinette a další vína od VPV doplňuji pravidelně :-) Lassú od Ghione jsem ještě nezkoušel, ale měl jsem Le Brume (Barbera d´Asti) a za mě palec nahoru. Doufám, že jí pan Sklenička nevyřadil ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *