Americký kabinet a další dva ryzlinky od Erbesů

BL P1420951 Degu Feinherb

S pomocí návštěv se propíjím vzorky moselských ryzlinků Weingut Karl Erbes, přivezenými o víkendu z Urzigu. Zpětně zjišťuju, že moje hodnocení z vinařství a z domova se příliš často příliš výrazně liší. Přestože miluju hovory s vinaři nad jejich víny a degustace ve vinařství, tentokrát vsadím na poklidné domácí koštování. Dva kabinety v tomto textu jsem v Urzigu hodnotil opačně. Sedm set kilometrů za volantem si vybralo svou daň. Bílé ubrusy a komfort na profesionálních degustacích a soutěžích asi nejsou zbytečné!   

BL P1420965 Stefan

2018er Erdener Treppchen Riesling Spatlese halbtrocken, Weingut Karl Erbes
11,5% alkoholu, ve skleničce slušně plná citronově žlutá (tedy s ohledem na očekávání od mladého moselského ryzlinku) a jemné perlení na stěnách sklenky. Na nose důrazně lipový květ a zralé citrusy, broskve a květinové tóny. V chuti živá kyselina a pěkná harmonie kyseliny s plnějším tělem. Bílá broskev, citrusy a obecně pěkná ovocná zralost. Až v závěru se lehce připomene minerální projev vinice známé šedou břidlicí. Celkový dojem je příjemné pitelný ryzlink s ovocným projevem.

BL P1430010 3x kabinet

2018er Erdener Treppchen Riesling Kabinett, Weingut Karl Erbes
Na konci ledna vinař přivezl na dvě pražské degustace kalné sudové vzorky, takže dnes konečně srovnání s hotovým, vyfiltrovaným vínem. V lednu kabinet přitahoval plností (až plnotučností), teď zase naopak čistotou… Nenechte se zmást údajem o alkoholu – 9,5% spolu se zbytkovým cukrem dává vínu projev, jaký bych očekával u Spatlese.

Ve skleničce je klasická ryzlinková světlá citronově žlutá barva, na nose vzdušně melounové s broskvemi a jen vzdáleně citrony. V chuti krásná kyselina (bez ohledu na kontroverzní pověst ročníku můžu kyselinu bez obav pochválit), ovocná lehkost (citrusy, broskve, lehce koření) a dlouhý dojezd. V těle má docela ostří a razanci (viz poznámky o Spatlese projevu), ale celkově je to lehké a přitažlivé pití, bodově na hranici 90 bodů / 100. Kromě kyseliny má i pěknou koncentraci, takže by se mohlo ještě deset roků zlepšovat.

2018er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett, Weingut Karl Erbes
Americký kabinet – většina se prodá v USA. Tomu odpovídá i projev – mohutný, ovocný, v předchozích ročnících s výrazným podílem botrytis. V roce 2018 botrytis nebyla, ale kabinet je o to plnější a koncentrovanější, projevem jde až do Auslese. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose hodně zralé ovoce (meloun, citrusy, broskve, lehce jablko a tropické ovoce). V chuti křupavá kyselina, ostrý akord s vyšším zbytkovým cukrem a hodně zralý až přezrálý ovocný projev (meruňky, broskve). Šťavnaté, koncentrované, extrémně ovocné a zralé. 9% alkoholu. Druhý den o poznání lepší, harmoničtější než hned po otevření. Klobouk dolů, ale soukromě se mi asi bude víc líbit čistota a jednodušší projev kabinetu z Erdener Treppchen. Na druhou stranu kluci z partičky Mosel Fine Wines doporučují archivaci do roku 2048, takže mladší vínomilci, pozor!

Na úterní degustaci Erbesových ryzlinků 2018 se přihlásil první Ostravák, to by mohlo bejt velký :-) Podrobnosti jsou tady a nová nabídka ryzlinkové bedýnky tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *