Alsaská směs bílých odrůd

BL P1350821 KB a PN
Začínám orientační běh aktuální alsaskou bedýnkou základním vínem. KB de Kuentz-Bas je maskovaný Edelzwicker, alsaská směs bílých odrůd. Jenže Edelzwicker má špatné jméno jako synonymum druhořadé kvality. Stručně řečemo, v Edelzwickeru skončí hrozny, které vinař nepoužije na odrůdová vína. V praxi tedy většinou hůř vyzrálé hrozny nebo úroda z mladých vinic. Vinařství Kuentz-Bas to obchází, na ceníku žádný Edelzwicker nemá. Ale má tam bílou směsku s názvem KB de Kuentz-Bas. Jen tomu neříkejte Edelzwicker :-)  

Když jsem v srpnu 2015 přijel do Husserenu poprvé, měl jsem chuť bílou směsku přeskočit, jako to dělám v Alsasku skoro vždy. Ale 700 kilometrů za volantem mě utahalo, tak jsem ochutnal. Nulové očekávání a přezíravost vykonaly svoje, narodilo se překvapení. KB bylo vzácně harmonické, hladké, dobře pitelné, prostě výborné víno v té nižší, „chlastací“ kategorii. (Spodní fotka je z degustace ve vinařství v srpnu 2015.)

BLOG P1240592 KB

KB de Kuentz-Bas 2014
Podle etikety 60% Sylvaner, po 15% Muscat a Auxerrois a 10% Chasselas. Štíhlá zelená alsaská flétna a jednoduchá stylová etiketa. Kdybych chtěl šťourat, našel bych jednu chybu: místo korku by se k vínu líp hodil šroubovací uzávěr. Ve skleničce je svěží a čirá citronově žlutá barva, na nose převládají travnaté tóny, s nimi jdou i zralé citrusy, květiny a žluté ovoce. V chuti lehké, svěží s pěknou kyselinou a úplně suché. V těle citrusové plody a pikantní štiplavost, středně dlouhé s příjemnou a docela dlouhou dochutí. 12,5% alkoholu, pocitově o procento míň. I přes všechnu chválu jsme v nižším kvalitativním segmentu (za pana Skleničku nadšených 85 bodů / 100), ale přinejmenším jednu základní vlastnost má víno společnou se všemi víny Kuentz-Bas, a to je čistota. S provzdušněním se objeví naleželé koženkové tóny jako připomínka starosvětské elegance. Zadní etiketa doporučuje vypít po 3-5 letech, ale za mě jsou současné tři roky optimální a doporučuju vypít do léta.

Na konci roku 2015 jsem si rval zbytky vlasů, že jsem si toho jednoduchého, obyčejného a krásně čistého vína nepřivezl pro sebe víc. Teď jsem se poučil, tolik radosti za dvě stovky se hned tak nenajde :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *