Biodynamický Crémant z Alsaska

BL P1350783 Crémant 3 Chateaux KB

Moje nezletilá dcera před časem poznamenala, že když přivezou víno, je tatínek veselý. Nemyslela tím večerní ochutnávání nových vín, ale celkovou úlevu a pocit úspěchu, spojený s každým novým dovozem. Úleva se odvíjí od toho, jaké bylo jednání o nákupu a hlavně jak složitá byla doprava vína. Teď v zimě to přerůstá v malé soukromé jaro, umocněné slunečnými dny. Ve středu jsem se úplně vznášel. Takže k věci, přijela vína z alsaského vinařství Kuentz-Bas. Hned jsem začal zásilku porcovat a první bedýnky odvezl do Uloženky. Další budou následovat.   

K nákupu jsem si soukromě přidal neročníkový sekt, Crémant Brut Trois Chateaux. Jako první taky přišel na řadu na oslavu dalšího dovozu.

Kuentz-Bas je vinařství se složitou strukturou. Z devíti hektarů vlastních vinic vyrábí biodynamická vína prodávané v obchodní řadě Trois Chateaux, z dalších dvaceti hektarů pronajatých vinic obhospodařovaných v bio-režimu dělá další dvě obchodní řady, Tradition a Collection. Sekty vyrábí hned dva, ale při prvním dovozu na podzim 2015 mě zaujal ten biodynamický. Je složený ze tří burgundských odrůd: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Blanc.

BL P1350800 Crémant Etiketa KB

Ve skleničce je světlá téměř citronově žlutá barva, svěží a téměř odpovídající Pinotu Blanc. První překvapení je ve vůni, jde nápadně do jablíčkově oxidativních tónů a petrolejových aromat, které nalézáte u starších alsaských ryzlinků. V chuti čisté, lehké, živé a svěží s pěknou kyselinou a jemným perlením. V těle převládají jablka a dají se najít i meruňky, ale celkový projev je jasně oxidativní. První dojem není „oxidativní zpracování v sudu“ ale spíš „kvašení a zrání v otevřené kádi,“ a přes celkovou svěžest by to asi většina konzumentů považovala za chybu. 12% alkoholu není poznat, víno působí hodně lehce a čistě. Charakterem nejvíc připomíná Pinot Blanc.

Na podzim 2015 jsem měl jedinou lahev Crémantu a na oxidativní projev si nepomatuju (a to bych si určitě pamatoval!). Naštěstí jsem Crémant nedal do aktuální bedýnky, je to spíš bonbónek pro milovníky oxidativních vín. Do většinového vkusu se s ním nestrefím, ale  mně se to pije dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *