Druhý listopadový pozdní sběr

p1300961-lucie-bila
Tento týden to vypadalo, že kdo na webu (nebo aspoň na Facebooku) nekomentoval Zlaté Slavíky, ten jako by nebyl. S dvoudenním odstupem to vypadá spíš jen jako nešťastné PR, které upadající anketě poskytla Lucie Bílá jedním nevtipným výrokem pro Blesk. Její angažovanost na podporu některých podniků nesvědčí o vytříbeném vkusu, ukazuje to i billboard, kde je stylizovaná do postavy královny ze Sněhurky. Známá mutěnická postava se v aktuálních výpisech z obchodního rejstříku už nevyskytuje, ale původní název firmy i vzpomínky zanechávají jistou pachuť.  

Ještě jednou opisuju od Daniele Cernilliho, tentokrát pochmurné předpovědi do roku 2017. Sklizeň 2016 byla v Itálii vynikající co do kvality i množství (50 mil hektolitrů), ale to jen zhoršuje výhledy do budoucnosti. Brexit přinesl aktuálně devítiprocentní pokles exportu italského vína do Británie, zatímco export do ostatních zemí neroste. Čeká se další rok, kdy nabídka vína v Itálii bude převyšovat poptávku. Přesto je možné, že celkové vyhlídky italského vinařství jako oboru až příliš ovlivňuje současná rozkolísaná společenská situace: Italové budou hlasovat v referendu o ústavních změnách a po letošním Brexitu a amerických prezidentských volbách mohou citlivější duše propadat chmurám.

IMG_6817 na zahradě s cyklistkou 2

Pro nás je to v prvním plánu dobrá zpráva, ceny neporostou nebo neporostou rychle. Prognózám sluší opatrnost a trh s vínem je bohatě segmentovaný, takže potíže jedněch mohou být příležitostí druhých. O tom píše Cernilliho spolupracovník Riccardo Viscardi tady: kampánské vinařství Feudi di San Gregorio koupilo (po předchozích akvizicích na Sicílii, ve Friuli a v Puglii) bolgherské vinařství Campo alle Comete u Castagnetta Carducci. 15 hektarů vinic osazených Merlotem, kabernety Franc a Sauvignon a Petit Verdotem patřilo dosud rodině Guicciardini-Strozzi. Region Bolgheri se rozvíjí a obecně se považuje za dobrou investici, přestože můj názor je hodně rezervovaný (psal jsem o tom tady).

jablkon-vykolejena

V úterý jsem byl s dcerou na křestu nového CD Jablkoně. Dcera měla narozeniny (13). Já jsem letos trochu zlenivěl a váhal, jestli se vůbec vypravit do Prahy na koncert. Jablkoň byla skvělá. Kromě nových písniček se mi moc líbil a překvapil (asi kvůli delšímu výpadku pokud jde o koncerty) Němcův optimismus a dobrotivost, čitelné v písničkách. Ještě jsem si nepřeluštil CD a nevím, jestli texty, ve kterých se to nejvíc projevuje, jsou jeho nebo cizí, ale spojuju si to už po prvním poslechu s ním. Písničky o lásce a vztazích nezastírají, že to je občas složitost až děs, ale nikdy nechybí pozitivní závěr a vyznění. Jablkoň naživo je balzám na duši! Cestou domů jsem srovnával Němcovu dobrotivost s předchozím večerem, stráveným u internetu, a přemýšlel o tom, že se na FB a dalších aplikacích musím odstřihnout od těch, kdo šíří špatné zprávy.

Tak ještě něco o víně. Začal Advent a najel jsem na adventní režim. To znamená odpíjení zásob, nahromaděných nebo dokonce odkládaných během roku. Nová vína se budou v prosinci vyskytovat míň a frekvence blogu klesne, protože asi nemá cenu psát stále dokola poznámky o Erbesově kabinetu 2015 z Erdener Treppchen a Spatlese 2015 ze starých keřů z Urziger Wurzgarten. Nakoupil jsem si jich spoustu, občas to prokládám kontrolou jiných, starších lahví. V únoru to budou tři roky, co jsem přivezl piemontské bedýnky. Pro sebe jsem si odložil krabici Barola a každý rok zkouším, jestli už bude připravené k pití. S nadějí, že to aspoň s šestou lahví vyjde :-)

P1130656 Barolo Battaglio

Barolo 2009, Battaglio
Zemitá černorudá barva, že by to mohl být i temnější Pinot. Ve vůni horské lesy, jemně málo zralé lesní plody a nastupující elegance. Svěží a koncentrované. V chuti dobrá kyselina, poměrně plné tělo a robustní projev. Lesní plody, zralé ovoce, trocha zemitosti až do hlíny. Trochu robustní, selský projev a teprve počínající harmonie. Taniny v závěru a 14% alkoholu. Za mě 88 bodů / 100. Tak zase za rok, Barolo!

One thought on “Druhý listopadový pozdní sběr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *