26. komunitní bedýnky – klasické ryzlinkové

P1120430 Keře a zatáčka

Ve světě vína se toho zrovna děje spousta. Proběhl veletrh Vinitaly, v Čechách dozrává první chřest, vinaři lahvují loňský (nebo taky předloňský) ročník. Já jsem teď soukromě nejvíc prožíval zprávy z Mosely.       

Stefan Erbes P1060701

O moselském vinařství Karl Erbes a pravokořenných ryzlincích jsem tady psal několikrát. Díky úspěchu několika bedýnkových výběrů jsem mohl pozvat vinaře Stefana Erbese v lednu do Prahy a provést s ním dvě veřejné degustace. Stefan Erbes mě několikrát varoval, že nový ročník 2013 měl poloviční úrodu a některá vína budou brzy vyprodaná. Už loni zmizelo moje nejoblíbenější víno, 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb brzy po prázdninách – přijel obchodník a skoupil všechno. Letos dopadlo stejně 2013 Erdener Treppchen kabinett a Spätlese, vyprodané ještě před nalahvováním. Rozhodl jsem se nečekat a vyhlásit jarní moselskou ryzlinkovou bedýnku okamžitě a mimo plány – ryzlink ze starých keřů 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben za to stojí!

Už jsem tady psal, že jsem základní vína z nového ročníku dostal a přechutnal. Nový ročník vypadá nadějně, ale „dospělejší“ vína, sladčí Spätlese a Auslese, nechci pít (ani prodávat) už v dubnu a květnu. Vybral jsem z nového ročníku na okamžité pití jen dvě vína (kabinet a Spätlese ze starých keřů) a doplnil je výběrem starší ryzlinkové klasiky. Jsou to vlastně dvě klasické formy německého ryzlinku: lehký kabinet a Spätlese ve stylu, jemuž se moderně říká off-dry. Ironicky se to dá přeložit jako „suchá vína s vyšším zbytkovým cukrem“ nebo seriózněji „ne až tak úplně suchá vína.“ Vysvětlím to na konkrétních vínech.

P1140203 UW Erbes 6x

1. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben. Ovocné, nabušené, s nahořklým minerálním závěrem. Lípa, ovoce a koncentrace, přitom lehké a dobře pitelné. Potřebuje ještě měsíc nebo dva ležet, ale už teď je výborné. Chci ho zase poslat soutěžit na Prague Wine Trophy a prorokuju mu 90 bodů :o) Loni jsme ho měli v květnových bedýnkách jako feinherb, díky vyšší kyselině působilo suše. Kdekoho to zmátlo, jeden český vinař hádal 4 gramy zbytkového cukru. Když jsem mu řekl, kolik by musel přidat, nevěřil mi. Off-dry :o) 360 Kč, ale v bedýnkách tentokrát jen za 330 Kč, aby bedýnka nebyla moc drahá.

P1130307 Dva ryzlinky

2. 2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb. Totéž víno o tři roky starší, 89 bodů na Prague Wine Trophy 2013. Tenhle ročník extrémně pěkně vyzrává v lahvi, zarezervoval jsem si zbytek lahví, abychnom mohli porovnat, kam se první víno může dostat za tři roky. 320 Kč.

P1140212 2013 UW kab

3. 2013 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Klasický moselský (lehký) kabinet je obvykle sladký nebo polosladký, jako právě tenhle. Ale díky výrazné kyselině to nikomu nevadí :o) Chlastací víno na jarní popíjení na zahradě, než se stačíte soustředit na odhad zbytkového cukru, bude lahev prázdná. 250 kaček.

P1140225 2008 UW kabinett Erbes

4. 2008 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett. Podobně jako úvodní dvojice, přidávám do páru o pět let starší verzi téhož ryzlinku. Pamětníci si vzpomenou, že už byl v prvních moselských bedýnkách v roce 2012, několik čtenářů na něm poznalo, čemu se říká „petrolej.“ Teď jsem ho ochutnával znova, abych se ujistil, že se petrolejové tóny nerozvinuly příliš. Podle mého názoru je víno teď na vrcholu a už se nebude zlepšovat. Koupit a vypít! (250 Kč)

5. 2012 Erdener Treppchen Riesling kabinett. Podstatně sušší verze kabinetního ryzlinku (off-dry) s výrazně minerálním projevem vinice Erdener Treppchen. Pro mě je to srdeční záležitost, a jestli už není k mání ročník 2013, koupím už nazrálý, srovnaný kabinet 2012. Cena 250 Kč.

P1140228 2004 UW SP

6. 2004 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese. Desetiletý ryzlink, už jsem ho měl v lednových bedýnkách šampionů. Velké moselské ryzlinky jsou vždycky s vyšším zbytkovým cukrem, ale vsadím se, že v tomhle případě to nebude vadit ani zarytým suchomilům. Díky výrazné kyselině působí mladistvě, v přímém porovnání s nazrálým 2010 Spätlese byste možná naslepo hádali, že 2004 je mladší. Tohle je skutečná klasika, velké víno. 390 Kč.

P1120420 Hrozen nad Moselou

Nakonec jsem místo oslavy nového ročníku sestavil edukativní bedýnku s ukázkami tří klasických moselských stylů (kabinet a Spätlese), ale reprezentativní ukázky nových vín tam jsou taky. Do Velikonoc bych chtěl uzavřít objednávky a do konce dubna vína přivézt a distribuovat. Oslavte jaro s mladými moselskými ryzlinky!

Kompletní výběr bude stát 1790 Kč včetně distribuce Uloženkou. Stejně jako v předchozích případech si bedýnku budete moct vyzvednout v pobočkách Uloženky.cz (3x Praha, 2x Brno, Ostrava, Olomouc, Zlín, Bratislava, Hradec Králové, Ústí nad Labem, České Budějovice, Plzeň). Kromě toho Uloženka nově nabízí síť externích míst (prodejny Mountfield třeba) například v Liberci, Jihlavě, Hodoníně, Mladé Boleslavi atd., koukněte tady! Kdo nemůže do Uloženky, může dostat balík poštou s příplatkem 160 Kč za poštovné. (A můžete si přikoupit navíc i 94-bodové 2010 Auslese**, o kterém jsem psal před týdnem :o) Budu zase chtít platbu předem do banky, přihlásit se můžete tady!

P.S. Uprostřed vymejšlení kombinací ryzlinků a chvatných rezervací vína jsem docela zapomněl na Skleničkovskou tričkovací vášeň. Alespoň dodatečně přidávám do dotazníku dotaz na tričko, a jestli se sejde dost zájemců, bude i tričko Grüße von der Mosel! Zatím váhám: bílé nebo černé???

Triko Mosel 3 grafika SHARP

One thought on “26. komunitní bedýnky – klasické ryzlinkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *