SKB 83, koronavirová bedýnka

V srpnu 2018 jsme s německým vinařem Jürgenem Hofmannem dělali v Praze degustaci jeho vín. Na závěr se mě jeden z účastníků zeptal, která z dvanácti vzorků pokládám za nejlepší. Řekl jsem, že (samozřejmě…) oba kabinety, Silvaner a Riesling, a tazatel se zatvářil zklamaně. Dodal jsem na usmířenou, že to může mít každej jinak. Když jsem potom v listopadu byl u Hofmannů a znovu jsme chutnávali všechna vína, zase jsem si ověřil, že pro mě jsou nejlepší sylvánský a ryzlinkový kabinet. Čistotou, typickou precizností, ale taky vyjímečným charakterem, který je daný atypickým půdním složením. Oba jsou )plně suché, jak se říká v Německu: suché jako Franky. Na úvodní fotce mi sice Jurgen pózuje u barikových sudů, ale já mám nejraději jeho jiskrné, čisté a báječně pitelné kabinety.  

Střihem skočím do současnosti. Moji kamarádi se shodují, že současný zákaz vycházení se dá nejlépe přežít s lahví vína, a spotřeba stoupá. Když se přidá počasí, je to celkem snesitelné, ale četba kurzovního lístku a zpráv o tom, kolik občanů si přeje zpřísnění a co nejdelší zachování zákazu vycházení, mi kazí náladu. Únorovou Sauvignonovou bedýnku z Villargeau dnes beru jako dobře využitou šanci (ještě dvě bedýnky mi zbyly pro opozdilce!), ale budoucnost je zahalená nejistotou. Nechci všechno odkládat, naopak chci vyzkoušet, jestli je další dovoz vína přes hranice reálný. Itálie nebo Francie jsou příliš daleko, ale do německých Franků je z Prahy jen 400 kilometrů. Jestli se nás sejde dost na objednávku, pojďme si na jaro přivézt sylvány a ryzlinky. A ne ledajaké – Jürgen Hofmann je v Röttingenu pěstuje na vinicích s křemenitým podložím. Ve Frankách se tomu říká po anglicku Flint, ale je to totéž, čemu se v Sancerre říká Silex.

Kromě srpnové degustace 2018 (horní fotka) jsem ho měl i dvakrát v bedýnkách, poprvé v říjnu 2017. Ve skutečnosti to byla moje první degustace při první cestě do německých Franků, tehdy jsem za dva dny navštívil pět vinařství a usoudil jsem, že všech pět je dostatečně dobrých, abych je chtěl dovážet (tři z nich jsem už dovezl, kromě Hofmannů escherndorfské vinaře Egona Schaffera a Horsta Sauera, dva mám ještě v záloze). Rottingenští Hofmanné měli předevšemi jednu výhodu / nevýhodu, kvůli které jsem je vybral jako první. Vůbec nepoužívají klasické francké lahve ve tvaru kozích měchů, Bocksbeutel. Později jsem se osmělil a dovezl i kozí měchy, ale napoprvé jsem si nebyl jistý, jestli moji čtenáři kozí měchy nezavrhnou.

Martin Schmitt z randersackerského vinařství Schmitt’s Kinder chválil červená od Hofmannů, a měl na mysli především místní autochtonní odrůdu Tauberschwarz. Přesto chci tentokrát úplně vynechat červená a soustředit se na lehká bílá vína. Jednak jaro přeje lehkým ryzlinkům a Sylvánům, a jednak dražším červeným nepřeje současný kurz EURO mezi 27 a 28 korunami. Máme to všichni o to složitější, že jde o vína čerstvě nalahvovaná bez toho, abych je mohl ochutnat. Po třech letech zkušeností to není velký risk. Vybral jsem následujících pět vín s tím, že k nim dám různá doporučení.

2019 Flint cuvée blanc, 290 Kč
2019 Riesling kabinett trocken, 330 Kč
2019 Silvaner kabinett trocken, 330 Kč
2018 Riesling***, 420 Kč
2018 Riesling St. Martin, 490 Kč

Stále platí, že je žádoucí nakupovat po šesti lahvích, takže navrhnu několik sestav s doporučením. Ve skutečnosti si můžete vymyslet vlastní sestavy, ale pokusím se poradit něco užitečného.

Bedýnka A, úsporná
2019 Flint cuvée blanc, 290 Kč
2019 Riesling kabinett trocken, 330 Kč
2019 Silvaner kabinett trocken, 330 Kč
to všechno dvakrát, 6 lahví za 1900 kaček včetně poštovného. Už jsem psal, že Riesling a Silvaner jsou moji favoriti, Flint je slušná směs Silvaneru, ryzlinku, milerky a místní odrůdy Bacchus. Jednoduché čisté pití, nejnižší cena.

Bedýnka B, doporučená
3x 2019 Riesling kabinett trocken, 330 Kč
3x 2019 Silvaner kabinett trocken, 330 Kč
6 lahví za 1980 Kč. Kočky by kupovaly Whiskas, rozumíte.

Bedýnka C, prémiová
2x 2019 Riesling kabinett trocken, 330 Kč
2x 2019 Silvaner kabinett trocken, 330 Kč
2018 Riesling***, 420 Kč
2018 Riesling St. Martin, 490 Kč
celkem 2 230 Kč. První dva kabinety jsou pro mě jasná volba. Další dva ryzlinky by možná na soutěži naslepo dostaly vyšší hodnocení. Já si je rád dám pro zpestření, a potom se o to radši vrátím ke kabinetům.

Další varianty si rafinovanější z vás vymyslí sami a já se pokusím vyhovět. Ceny jsou vymyšlené na 6 lahví včetně dopravy s vyzvednutím na Poště nebo s dovozem domů / do práce v Praze, roušky included, pro EURO do 28 kaček! Bude to tentokrát napínavé díky dopravě, ale vynasnažím se ošetřit předem všechno, co bude v mých silách. A protože většina z vás sedí doma a nejvíc úsilí vás stojí přemýšlení o tom, co bude, až Babišův pokus o úplný zákaz vycházení skončí, zkrátím tentokrát termín do středy. Potom víno objednám a snad ho přivezu dříve než bude pozdě. Reálně to vidím na týden po 13. dubnu. A moc se neostýchejte, se současnými cenami kamionové dopravy budu potřebovat raději víc objednávek. Těším se na vaše přihlášky, přihlašovací formulář je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *