Tauberschwarz R

Už v pondělí jsem zmiňoval randersackerského vinaře Martina Schmitta, který chválil Hofmannova červená vína. Röttingenští Hofmanné (abych použil moravské skloňování, na horní fotce Hofmannovi v Praze) jsou vyhlášení pěstováním autochtonní odrůdy Tauberschwarz, mají asi 15% z celkové rozlohy výsadeb. Tauberschwarz je odrůda téměř neznámá a spojená striktně s říčkou Tauber, která se klikatí Frankonií kousek pod Würzburgem. Zájem o podobné extravagance je druhou stranou mince, která má na líci právě velké, klasické odrůdy a jejich typické regiony. Ve Frankách je to samozřejmě Silvaner a Müller-Thurgau. V modrých odrůdách podobná vazba jako Silvaner – Franky neexistuje. Typickým místním podložím je vápenec a měl jsem několik vynikajících Pinotů Noir, ale jedinou typickou modrou odrůdou je výsadbami zanedbatelný Tauberschwarz. Jo a abych vám dal nějaké měřítko, tak Hofmannové mají 15% Tauberschwarzu z nějakých patnácti – dvaceti hektarů celkem. Ale já jsem říkal, že je to malá odrůda :-)

2015er Tauberschwarz R trocken, Weingut Hofmann
Po dvou letech mám příležitost vrátit se k poslední lahvi z kartonu Tauberschwarzu ze srpna 2018. Hrozny pochází z nejslavnější röttingenské vinice Feuerstein, ale kvůli odrůdě je zatříděné jen jako jakostní. Klasická burgundská lahev s celokorkem a jednoduchou etiketou (až příliš jednoduchou, cituju pana Skleničku!) Ve skleničce temná rubínově červená barva, na nose zralé a přezrálé ostružiny. První dojem je docela jasný, vedro na konci srpna a černé ostružiny na slunci. Taky trochu sudu a trochu nejasný, netypický projev neznámé odrůdy. V chuti je dokonale ohlazený projev s mírnou kyselinou (po jablečno mléčném kvašení), lesní plody a přezrálost, až do polyetylénově chemických tónů. Lehké a zralé třísloviny, střední délka. 13,5% alkoholu, suché, výborně. Kdyby to mělo trochu víc kyseliny a lehčí projev, mohl by to klidně být výborný Pinot :-) Jinak perfektně udělaný sud (barik), precizní výběr hroznů a harmonický projev. Jen ta mnoritní odrůda to brzdí, protože mám podvědomě tendenci víno srovnávat s těmi velkými, populárními.

Do aktuální koronavirové francké bedýnky jsem vybral jen bílá vína od Hofmannů, žádný (drahý) Tauberschwarz. Včera jsem měl obavy, jestli se v koronavirové krizi přihůásí dost lidí, ale na první den to bylo výborné (z prvních čtyř přihlášených byli tři doktoři). Dokázat teď přivézt víno by byla velká radost navzdory nouzovému stavu :-) Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady. Přidejte se!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *