Padesát

Vernaccia v Toskánsku

Celý týden jsem se těšil, až přijedou burgundské šardonky od Bertheneta. Třásl jsem se na úžasnou čistotu projevu Chardonnay, typickou pro Bertheneta. Několik večerů mě už nudila a otravovala všechna červená vína i ryzlinky, těšil jsem se na šardonky jako malý dítě na Vánoce. Když přijely, už dopředu jsem věděl, jak to dopadne. V sobotu jsem otevřel čtyři různé Premier Cru. Mám pro to spoustu důvodů a zdůvodnění: potřebuju je ochutnat, taky se na ně těším, baví mě srovnávat a vůbec… ale stejně, když jsem otvíral čtvrtou lahev, dostal jsem chuť na červené. Bylo by mi jedno, jestli Pinot nebo Cabernet, jen aby to bylo červené :-)  

Nedávno jsem byl trochu protivnej na jednoho bedýnkáře, kterej (to už je tradice) pochválil předchozí bedýnky a ptal se: kam pojedeš příště? Naštvalo mě to a řekl jsem: jak příště? Máš senzační moselský ryzlinky, neznámý Orvieto a Sangiovese co v Itálii sbírá ceny. Co bys ještě chtěl? Kde mám vzít něco lepšího?

Tak mi řekl, ať si to všechno strčím někam, protože on je zvědavej na něco novýho. A pak se sám přistihnu, že si nalívám skleničku dosud neznámého vína a už mě přitom honí mlsná, co bych tak asi udělal příště?

BLOG P1230975 Roche de Solutré

Tím se podvědomě dostávám k dalšímu bodu: příští bedýnky budou mít pořadové číslo 50. Padesát! Před rokem mě napadlo, že pro padesáté bedýnky bych mohl zajet do Champagne – a potom už s bedýnkama rovnou skončit. Ale letos jsem ani zdaleka nestihl všechno, co bych chtěl, takže se zatím koncem bedýnek nezabývám. Bedýnky začaly tak nějak samy od sebe, tak ať tak taky skončí… až se jednou nesejde dost přihlášek, tak to zavřu. Doufám, že to nebude hned, ještě je tolik zajímavých vín a vinařů, se kterými bych se chtěl sejít!

Ale zajímalo by mě, jaká vína mám dát do kulatých padesátých bedýnek. Obvykle se neptám a vybírám si podle svého, ale padesátka vypadá tak lákavě… Co byste rádi viděli v příštích bedýnkách? Nemusí to být nic konkrétního, úplně stačí, když napíšete zemi. Nějaké tipy?

21 komentářů u „Padesát

  1. Mně by se to líbilo, ale mám představu, že Grower’s Champagne by stálo cca 900 až 1000 Kč. Šel byste konkrétně Vy do bedýnky se třemi lahvemi za 3000 nebo s šesti za 5500?

 1. Já bych se taky klonil k něčemu neznámému. Trochu se vytratil ten původní spartánský model s momentem překvapení. Neznámá nebo málo známá vína, ke kterým bych se jinak nedostal. Neříkám, že k těm z bedýnek se dá lehce v ČR dostat, ale i tak… Baví mě vždy slepé bedýnky, ikdyž mám pramalé procento úspěšnosti :o) A upřímně za ta léta se to i cenově přeorientovalo dost nahoru. Plně rozumím důvodům, proč jsou nyní bedýnky většinou od jednoho vinaře, ale to mě právě moc nebaví…

  1. Marku, asi ne. Mně by se to líbilo, ale doprava (Sicílie a Španělsko) je drahá. Dalo by se to provést, kdyby se přihlásilo asi 180-190 účastníků :-) potom by se doprava zaplatila. Jinak by to doprava zdražila nad únosnou mez. I ta Sicílie by šla udělat jedině z jednoho vinařství (abych platil dopravu jen jednou) a s velkým počtem účastníků.

 2. Děkuju všem za návrhy a přání. Zatím nemám jasno, ale tři nosné nápady se mi z toho vylouply. Ten poslední je od ZZ, spartánský model s překvapením. Tedy že bych podobně jako na úplném začátku ohlásil jen 6 vín a cenu a pak by přišlo překvapení. Možná by to mohli koupit i staří bedýnkáři z nostalgie :-)
  Návrhy prosím pište dál, proces od nápadu k realizaci je dlouhý a komplikovaný, často se původní nápad promění k nepoznání, ale nápady jsou potřeba!

  1. Mně se na tom úplném začátku líbilo, že se to drželo myšlenky těch zeleninových komunitních bedýnek. Člověk neví, co mu přijde za zeleninu, ani jaké množství podle úrody. Je v tom určitá solidarita se zemědělcem a zároveň člověk dostane zeleninu, kterou třeba nezná nebo v množství, které musí zpracovat… Analogie s bedýnkami. Já díky Vám takto objevil zajímavá moravská, rakouská nebo španělská vína. A vypít se musí všechna, to je jasné :o)

   1. Mně by to takhle taky bavilo (nezveřejňovat dopředu obsah), ale to bylo v dobách, kdy bedýnka měla stovku komentářů. S úbytkem angažovanosti v diskusích bylo jasné, že se poměry mění a že musím být serióznější :-)

 3. Já hlasuji pro Slovinsko/Slovensko.Zajimavy souboj na poli červenych i bílých vín. Po mých posledních zkušenostech i zajímavý poměr cena/kvalita. Doprava bez problémů.

 4. Kulatiny se mají oslavit, souhlas s Champagne malovinaři. Jinak Somló, suché vína z Tokaje, červené z Szekszárdu, Burgenland, Kamptal, Valtellina, jednoodrůdově zaměřené bedýnky

  1. Somló jsem zkusil, to je opravdu něco jiného, zajímavého a fajn (viz. jizni-svah), tam se chce ale určitě vypravit, Tokaj a jejich bům suchých vín, Champagne super, Slovinsko. Míst je na dalších 50 bedýnek.

  1. Zrovna řeším Sicílii: spotřební daň 21,30 včetně DPH na každé lahvi a první nabídka na dopravu 10.000 plus DPH. Ale zkouším to spočítat, třeba z toho něco vypadne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *