V pátek v noci jsem vyložil paletu vín pro nové Burgundské bedýnky. Díky (mojí) špatné domluvě s vinařstvím jsem sliboval samá nová vína z ročníku 2015 (pět z šesti), ale dostal jsem jen tři z pěti. Zbylá dvě vína jsou z předchozího ročníku 2014. Pokud jde o skladbu vín, jsem rád. Vždycky jsem si myslel, že by vinaři (a obchodníci) měli prodávat vína připravená k pití, lahvově zralá, a nepřehazovat drahou a nejistou archivaci na zákazníky. V Burgundsku s jeho malou nabídkou a velkou poptávkou to vinaři můžou dělat opačně, a tak to tak dělají. (Problém je samozřejmě složitější, ale podrobnější analýza by znudila většinu čtenářů.) V soukromé korespondenci jsem slíbil sepsat knížecí rady co vypít hned a co uložit do archivu, ty budou následovat. Tenhle dlouhý úvod má ozřejmit, že další text nemají být podrobné degustační poznámky, ale pouze návod, které víno z aktuálních bedýnek se dá pít hned a na které se vyplatí počkat. Samozřejmě to bedýnkáři můžou udělat úplně opačně, než radím, ale potom by mi radši neměli psát nespokojené e-maily :-) tak do toho…
Bourgogne Aligoté 2015 AOC, Berthenet et Fils
Aligoté bylo možná nejpopulárnější víno lońské burgundské bílé bedýnky a zároveň příklad toho, že nulové očekávání přináší velké uspokojení. Málem jsem napsal velké výsledky, ale to by nebylo spravedlivé: Berthenetovo Montagny je lepší. Aligoté bylo ve své kategorii vynikající, ale jen v ní – není to Chardonnay.
Nový ročník už na etiketě nedeklaruje Vieilles Vignes neboli Staré keře, ale jinak je vše při starém. Světlá zlatavě žlutá barva, ve vůni svěží ovoce, v chuti zrale ovocité, citrusy a žlutomasé ovoce s výrazně minerálním závěrem. Lehce kořenité. Středně plné, na odrůdu spíš nadprůměrně plné a koncentrované. K vypití hned nebo do Vánoc 2017.
Montagny Premier Cru 2015 AOC, Berthenet et Fils
V Burgundsku málo vídaná věc, směsné Premier Cru. Z principu se vína z prestižních poloh zpracovávají separátně a nemísí se, ale zrovna v Montagny s více než 200 hektary vinic klasifikovaných jako Premier Cru je to poměrně běžné. V tomto případě je to směs hroznů z různých poloh zpracovaná v nerezu, víno připravené pro brzkou komzumaci.
Plnější zlatožlutá barva, svěží ovocný nos s citrusy. V chuti dobrá kyselina, zralé ovoce, citrusy a tropické plody, úplně suché. Baví čistotou projevu. V závěru oříšky a máslové tóny, víno je už slušně nazrálé a připravené k pití.
Montagny Premier Cru Saint Morille 2015 AOC, Berthenet et Fils
Na mladé víno docela vysoká, plná barva, žlutá se zlatým podtónem. Ve vůni hodně zralé žluté ovoce a ananas. Chuť začíná pěknou svěží kyselinou, v těle zase hodně ovocné a zralé, citrusy (zpočátku až do grepů), lehce tropické ovoce, v závěru máslo a stopa taninů. Středně plné. Celkově má víno hodně zralý projev se sklony k burgundské opulentnosti, bohatosti, ale nižší alkohol a pěkná kyselina naznačuje, že Berthenetovi sklízeli hrozny v horkém roce 2015 včas a nenechali je přezrát. A zase ta čistota odrůdového prejevu :-) Víno se dá pít už teď a na Vánoce 2016 bude výborné, s archivací bych to nepřeháněl.
Montagny Premier Cru Mont Cuchot 2014 AOC, Berthenet et Fils
Zpaměti se nebudu pokoušet rekonstruovat degustační poznámky, ale celkový dojem je jasný: vyzrálý, robustní až opulentní projev Chardonnay. Mont Cuchot je ze všech bedýnkových vín nejlíp připravené na pití. Díky opulentně ovocnému a minerálnímu projevu vydrží ve špičkové formě nejmíň rok. Dokonalý projev Chardonnay připraveného v nerezovém tanku. Čistota. Nádhera. Hlavní předností Berthenetových Montagny je čistota projevu Chardonnay. Nerezové to mají hned, barikované na to potřebují dva roky, ale je to tam!
Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2015 AOC, Berthenet et Fils
Podle ceníku si Berthenetovi nejvíc považují svého cuvée Symphonie, pro mě jsou jejich nejlepším vínem Vieilles Vignes. Zlatožlutá, skoro zlatá barva, expresivní nos s citrusy, barikovým kořením a octovými vůněmi nového bariku… v chuti to ještě drhne taniny, octovkami, do toho opulentně ovocné Chardonnay s citrusy, ananasem a tropickým ovocem, koncentrované a důrazné. Teď je to ještě mela, ale až ovoce převládne, bude to paráda. Otvírat nejdříve za rok, nejlépe na Vánoce 2017 a další 3 roky potom. Kdo si počká, ten vyhraje.
Bourgogne Pinot Noir 2014, Berthenet et Fils
Základní regionální Pinot s typicky světlou barvou a podobně typickou vůní s lesním kořením a lehkým ovocným podtónem peckovin a černého rybízu. Tentokrát žádné ovocné ohňostroje, ale přesto víno má jistou jemnost a harmonii. V chuti suché, slušně koncentrované, šťavnatě ovocné (tady se naopak ovoce hlásí o slovo). Chuť končí takovým závěrem – nezávěrem, místo aby se vytrácela a doznívala, tak ovocná chuť zůstává viset na patře a dlouho se nemění. Jednoduchý projev, nic rafinovaného, ale dostatečně příjemné a pitelné. Myslím, že potřebuje hodinu v karafě a ještě se zlepší. S karafou pitelné ihned, lepší bude za rok ve sklepě. Přesto se asi archivace nedočká, kdo ho má, ten ho nejspíš brzy a rád vypije.
Pro případné zájemce / opozdilce ještě tři nebo čtyři bedýnky složím, podrobnosti jsou tady, přihláška tady. Zítra asi už o tom, že aktuální bedýnky měly pořadové číslo 49 a co bych chtěl mít v příštích padesátých bedýnkách.
„V Burgundsku s jeho malou nabídkou a velkou poptávkou to vinaři můžou dělat opačně, a tak to tak dělají. (Problém je samozřejmě složitější, ale podrobnější analýza by znudila většinu čtenářů.)“ prosím napiš analýzu, myslím, že nikoho to nudit nebude. Už se těším.