Dvakrát Sangiovese z Gracciana

BL P1350558 VN Riserva 2013 Gracciano

Vino Nobile 2014 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Středně plná čirá rudohnědá barva s rubínovým odstínem. Na nose středně intenzivní, ovocné do lesních plodů a čisté. V chuti středně plné s dobrou kyselinou, lesním ovocem, čisté. Typicky toskánské, ohlazené, příjemné, dobře pitelné. Měl jsem ho v červnové bedýnce ještě mladé, po půlroce je ohlazenější, klidnější, harmoničtější. V prosinci skvěle fungovalo jako moje house-wine, víno na každodenní pití. To je samozřejmě velká nadsázka, Vino Nobile není úplně všední pití, ale pár krabic navíc a stesk po toskánském létě  vykonaly svoje. Tradiční závěrečné rýpnutí: za mě výborný poměr kvality a ceny. Proto mám stále raději Itálii, v klasických francouzských regionech už takový poměr kvalita/cena nenajdete.

BL P1350574 VN Riserva 2013 Gracciano

Vino Nobile Riserva 2013 DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
První italská recenze se objevila už někdy v říjnu, ale zdálo se to předčasné. Přivezl jsem si vzorky z listopadové návštěvy a odolával šest týdnů, než jsem otevřel první lahev. Díky dostatku základního Vino Nobile jsem se ovládal, ale zvědavost zvítězila.

Čirý vzhled, o stupeň temnější karmínová barva (než u základního Nobile 2014). Na nose komplexní a elegantně jemné s tóny kávy, jehličnatého lesa a červeného ovoce. Ještě hodně sudu. V chuti už docela hladké s prachovými jemnými taniny, zakomponovanou kyselinou, plným a trochu trochu ohnivým tělem s vyšším alkoholem (14%) a zralým červeným ovocem. Robustní, strukturované, středně dlouhé až dlouhé, s minerálním pohlazením v závěru. Dost se těším na to, až se za rok vstřebají taniny a ještě víc vystoupí ovoce. Ještě mladé projevem a málo ohlazené. Dnes 91 bodů / 100, ale s potenciálem o tři body vyšším, jestli bude dobře vyzrávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *