Zákazník má vždycky pravdu. Sám jsem to kdysi učil v kurzech obchodních technik. Se zákazníkem se nikdy nepřeme. Řekne-li zákazník nějakou kravinu, nebetyčnou blbost, jediná správná odpověď je Máte naprostou pravdu. Někdy toto pravidlo porušuju, tak si to sem vyvěsím, abych se toho příště vyvaroval. Na začátku devadesátých let mi můj mentor dával za příklad obchodního šéfa tehdy největší pražské reklamní agentury. Když velký zákazník přišel s nesmyslným požadavkem nebo debilní námitkou, dlouze se mu podíval do očí a pomalu řekl: Máte definitivně pravdu!
Za poslední týden jsem to porušil už třikrát. Dvakrát šlo o víno, jednou o politiku. Máte absolutně pravdu. Na druhou stranu, jestli někoho ze svých blízkých v podobném případě pošlu do háje nebo ještě dál, chápejte to prosím tak, že moje lidské a přátelské vztahy převážily nad naučenou technikou a obchodními zájmy. Pro všechny ostatní případy platí: máte definitivně pravdu!
2016 Silvaner Escherndorfer Lump VDP Erste Lage, Rainer Sauer
Ve skutečnosti jsem se dnešního vína trochu obával. Ze zářijové zastávky u Sauerů v Escherndorferu si pamatuju především osvobozenecky volnomyšlenkářské zacházení se zbytkovým cukrem. Rainer Sauer se zbytkového cukru nebojí, přesto je celkový projev tohoto vína jasně suchý.
Zatímco aktuální módní trendy v Hollywoodu reprezentuje kampaň #meetoo, ve vinařství ji o mnoho let předběhla sesterská kampaň #suchávína. Německy #trockeneweine, anglicky #drywine. Nic proti suchým vínům, ale poslouchat některé náhodně odposlechnuté hovory vinných fanoušků (znalci pijí jen suchá vína!) bývá nad moje síly – viz #máteabsolutněpravdu. Naštěstí francké Silvanery snášejí kvašení dosucha docela dobře a v ryzlinku se pár gramů cukru ztratí tak, že to nepostřehnou ani nejkovanější vyznavači suchých vín. No a pak dojedu do ikonického Escherndorfu a jeden z mnoha místních Sauerů má v suchých Sylvánech běžně 3-4 gramy cukru. Navíc mají ve Frankách sado-masochistický zvyk uvádět podstatné analytické hodnoty na všech degustačních listech, takže tomu neuniknete… sám si myslím, že při první degustaci je dobré nenechat se ovlivnit ničím – ani osobou vinaře, ani marketingovými kecy o minimálních zásazích ve sklepě, ani analytickými hodnotami. Hlavně ne analytickými hodnotami!
Ambaláž je perfektní. Bocksbeutel a šroubovací uzávěr, etiketa je navržená v souladu s vnější i vnitřní architekturou vinařství. Všem grafikům uvažujícím o návrhu etiket vína doporučuju navštívit dokonale stylovou degustační halu vinařství Rainer Sauer v Escherndorferu. Taková shoda architektury a designu etiket se jen tak nevidí! Ve skleničce světlá, ale teple žlutá čirá barva. Na nose parádně zralé citrusy, žluté ovoce (jablíčka), čerstvá tráva a lehounce mineralita. V chuti krásně svěží nástup s výraznou kyselinou, citrusy, ještě křupavé (rovnou se omlouvám za to klišé), jen trochu štiplavě travnaté, čisté, v závěru jemně kořeněné, ale dlouhé, dlouhééé… pár gramů zbytkového cukru není v chuti moc poznat, jen dodává chuti plnost a kulatost. 13% alkoholu dodává plnost a důraz, pevnost, v chuti nevadí. Kdybych musel bodovat, tak asi 90 bodů / 100. Když už jednou dáte plný počet za barvu a vůni, tak se devadesátce těžko vyhnete :-)
V září v Escherndorfu mě víc chytly Silvanery přes ulici sídlícího Horsta Sauera a můžu jen litovat, že nemám přímé srovnání. Jestli jsem se po půlroce obával tří gramů zbytkového cukru ve vínech Rainera Sauera, tak zbytečně. Ale francké Silvanery obecně jsou krásné.