Zpátky k burgundským Pinotům

V úterý padla dlouho odkládaná lahev přivezená od vinaře z dávné cesty do Burgundska. Odolávala času hlavně díky vyšší ceně a průběžné absenci vhodných příležitostí i společníků, kteří by víno ocenili. Podle záznamů na blogu jsem byl v Burgundsku naposledy v listopadu 2009, nekonečných 5 roků!

IMG_9348 St Vincent

Těch 5 roků pro mě bylo Burgundsko příliš drahé, i přes příchylnost k burgundským Pinotům a šardonkám jsem zjišťoval, že v mnoha jiných evropských vinařských regionech dostanu za stejné peníze vyšší kvalitu. Teď, po několika letech špatných zpráv z Burgundska o zničených vinicích, nízkých výnosech sklizně a stoupajících cenách, se tam úplně bojím vrátit. To se naštěstí netýká vinařů, už kvůli vzpomínkám na přijetí u Pelletiérů v Prémeaux-Prissey bych se do Burgundska vracel rád.

 
P1180542 NSG 2006 Ch de prémeaux

Nuits-Saint-Georges 2006 Premier Cru Clos des Argillières, Château de Prémeaux

Průhledná rubínovka s temným odstínem. Intenzivní kořeněná vůně s převládajícím peckovým ovocem (švestky) a vůněmi lesa (jehličí, pryskyřice). V chuti vyzrále višňovo-švestkové, intenzivní, příjemně pitelné, koncentrované s vyšším extraktem, který chutná až nasládle. Po krátkém okysličení se i vůně zakulacuje a převládnou ovocné tóny (nebo se mi po napití vrací ovoce do vůně:). Hladké třísloviny, vůbec ne agresivní nebo nepříjemné, báječně použitý sud! Hned první sklenička naznačuje, že víno je na vrcholu formy, hladké, pitelné, s pěknou strukturou, ale bez agresivních svíravých tříslovin. Brzy po otevření se víno každou chvíli proměňuje, v nástupu chuti se objevují i slané tóny, ale vše v příjemné rovině. Tentokrát jsem si dobře počkal, krásné víno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *