Vína z Capcanes přijela

Paleta Selfie P1390061
Radostně zvěstuju, že katalánská vína z Capçanes přijela! Na selfíčku si medím opřený o zabalenou paletu. Ale jak nás učí filosofové všech barev, v každé výhře klíčí zárodek porážky a do každé radosti už ukápla kapka žluči. Tak jsem po rozbalení palety zjistil, že chybí pár položek, mimo jiné kompletní CAVA a olivový olej.  

Proto se omlouvám všem účastníkům, které jsem zlákal na španělské bubliny a extra panenský oliváč. Vinařství potvrzuje, že paletu vyexpedovalo bez chyby a zřejmě to bude řešit pojišťovna. To bude trvat delší dobu, takže budu vracet předplacené peníze za olivový olej a bubliny. Ani nevím, co mě mrzí víc – vracet platby je otrava, ale polovina lahví Cavy a dva kanystry oleje byly pro mě!

Sierra foto_7

Naštěstí základní položka objednávky, čtyři vína z Garnache aneb Garnache Terroir Workshop přijela bez úhony. Bez ohledu na pracovní hektiku (telefonáty s celníky, dopravcem a vinařstvím mi daly zabrat) jsem večer otevřel předpokládanou nejlepší Garnáču, tu z břidlice.

Pravidelným čtenářům asi neprozradím nic nového, ale jsou to stejná vína, jako jsem měl před rokem, stejný ročník 2016. Původně jsem chtěl počkat na nové vydání 2017, ale potom mě nalomila vzpomínka, jak mladě v listopadu všechna vína působila. Přál jsem si schovat si pár lahví a sjet si je znova po roce a po dvou letech, ale měl jsem jich málo a zájem byl velký. Mít stejné lahve po (necelém) roce vypadalo jako výborný počin.

BL 4 Garnachas 1440

La Nit de les Garnatxes, Collita 2016, Llicorella. Celler de Capçanes.
Krásná rudočerná barva, majestátní vzhled. Masitá zrale ovocná vůně (červené ovoce) se vzrušenými ataky koření, příslibů kyseliny a lesních jehličnatých aromat. V chuti je víno hodně celistvé, se zralým ovocem, zakomponovanou kyselinou a dřevem. Teplé alkoholem (14,5% je pro mě soukromě už za hranicí pohodlí) a středomořským kořením, perfektně sladěné, s teplými taniny v závěru. Při nižší teplotě v závěru kralují minerální tóny a víno končí slaně, při ohřátí je ohnivé jako představy španělských nocí snílků jako já, kteří ve Španělsku nikdy nebyli. Opulentní, ale ne přehnané, opojně ovocné, plné a bohaté víno.

Ještě má dost taninů a tak hádám, že se může rok nebo dva dál zlepšovat. Před rokem jsem psal, že ještě není zralé, dnes (na mě) působí akorát zrale, ale ještě by mě zajímalo po čase bez taninů. Druhá poznámka je o hodnocení. Před rokem Andy Jefford MW  92 bodů / 100, letos James Suckling 93 / 100. Úplně vidím, jak víno komentuje pět porotců na české soutěži: pěkný, ale na 90 bodů to nemá. 86 až 88. Je to marný – před dvěma týdny jsem v podobné porotě seděl a myslím, že přes všechna předsevzetí jsem sám zase hodnotil nízko. Když sedím celý večer u jedné nebo dvou lahví, to jsem jiný furiant, devadesátky střílím snadno jako Federer servisy. Jako dneska: 92 bodů a hotovo :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *