Třikrát Rigoloccio, Maremma

Jak tady vždycky vzdychám nad červeně zbarvenou půdou ve vinicích, protože to značí výskyt kysličníků kovů a mívá to blahodárný vliv na víno, tak v okolí vinařství Rigoloccio (Maremma, Toskánsko, Itálie) se od konce devatenáctého století těžil pyrit a půda je tam hnědočervená. Je to docela nové vinařství, založené roku 2002, procházející překotnými změnami. V roce 2002 si dva kamarádi koupili 23 hektarů půdy pod Monte Calvo poblíž obce Gavorrano (provincie Grossetto, Toskánsko). Devět hektarů z toho byly vinice a oni se rozhodli vyrábět bordeauxské směsky. Pozvali si k tomu enologa Fabrizia Moltarda, který pracoval pro Marchese de‘ Frescobaldi a Angela Gaju. Až v posledních letech začali vína sami lahvovat a prodávat, v době do které spadá Covid, ruská válka proti Ukrajině a nově i palestinská válka proti Izraeli. Nic bych o tom nevěděl, kdybych v pátek večer po návratu z výletu do Castiglione della Pescaia nedostal klasický e-mail s nabídkou vzorků, jakých od Covidu chodí desítky. Obvykle zůstanou bez odpovědi, ale došlo mi, že jsem ten den jel dvakrát kolem odesilatele. Odepsal jsem, ráno jsme si zatelefonovali a odpoledne jsem tam jel na degustaci.  

Tak především, ať jsem dříve napsal o Maremmě cokoli posměšného, je tam krásně (když už jsem výše zmínil Castiglione della Pescaia, pár fotek dám někdy příště). Tráva je tam zelenější, nebe modřejší a pinie vyšší než jinde. Moře je blízko a odevšad zahlédnete na obzoru obrysy Elby. Průčelí vinařství je obrácené k moři a je z něho nádherný výhled do krajiny, ozdobené několka mraky a zapadajícím sluncem. Ve vinicích bílé Chardonnay a Fiano, modré Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot. V zásadě se zaměřují na směsi všech čtyř modrých odrůd, ale dělají i čistý Petit Verdot a velmi žensky působící směs Cabernetu Sauvignon a Merlotu.

Ottodicembre 2020 DOC Maremma Toscana Petit Vedot
Čistý Petit Verdot jako libůstka majitele a není to špatné! Ve skleničce je temnější rudofialová barva s odstínem černé kávy, na nose svěží ovoce a lehký, vzdušný projev. V chuti pěkná kyselina, středně plné až plné tělo, slušná koncentrace, červené ovoce. Třešně a švestky, jen nepatrně hladkých tříslovin. Je to hodně čersté a svěží včetně lehké stopy těkavek v závěru, jasně vyzrávané v sudu (podle technického listu 18 měsíců v nových sudech), ale zcela bez agresivních barikových projevů, jen lehké provzdušnění. Projevem je to blízké mezinárodním chutím (obával jsem se nějakého úletu ve stylu málo známých italských autochtonních odrůd), příjemné, pitelné, vyrovnané, čistě udělané, 14,5% alkoholu. Na druhou stranu chybí hloubka a výraznější struktura. S cenou do 600 kaček by to byl výborný nákup, ale exportní ceník bohužel ukazuje mnohem vyšší ambice.

Abundantia 2019 DOC Maremma Merlot
Čistý Merlot kvašený 24 dní v nerezovém tanku a školený 18 měsíců v barikových sudech, následně deset měsíců v lahvi. 14% alkoholu. Ve skleničce je temná kávově rudá barva, na nose typické zralé třešně. V chuti je to podobné, klidný nástup kyseliny, hodně zralé třešně, zemité tóny a hodně extraktivní projev. Zralé taniny a je jich dost, hodně zralý projev, lehce těkavky ze sudu. Je to nabušené a hodně plné, slušně dlouhé, ale v podstatě jednoduché víno.

Il Sorvegliante 2020 IGT Costa Toscana Rosso
Cabernety Sauvignon a Franc, Merlot a Petit Verdot, kvašené tři týdny separátně v nerezových tancích, následně rok ve francouzských barikových sudech. 14% alkoholu. Temně rudá barva, na nose svěží třešňová vůně s jódem, v chuti hodně zralého ovoce, svěží projev a na základní víno (a vlastně i v porovnání s předchozími dvěma) bohatá chuť. Hodně extraktu, důraznější kyselina a díky ní celkově lehčí dojem, hodně zralých projevů, ale slušná harmonie. Už jsem to vlastně napsal, je to jen základní víno připravené v nerezu, ale je (včetně příznivější ceny) zajímavější než vína z vyšší řady.

Se závěry počkám, až ochutnám další krabici vzorků. Ve vinařství se mi všechna vína líbila a oceňoval jsem perfektní zpracování a společný styl. První tři vzorky doma ukazují, že společného stylu je hodně (a odlišností málo) a cenová laťka je poměrně vysoko. Ale je brzo na závěry, mám ještě dalších šest vín.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *