Tři suché Spätlese z Mosely

Před týdnem jsem v Ürzigu se Stefanem Erbesem přechutnal všech dvacet vín ročníku 2020. Na jaře, s dovozem prvních suchých kabinetů, jsem si myslel, že podlehli moderním trendům (suché!), ale Stefan to popíral. Na Mosele bylo málo kyselin (podle grafů  ministerstva zemědělství země Porýní – Falcko vůbec nejmíň za dvacet roků s vyjímkou 2018) a proto nechali ryzlinky prokvasit víc do sucha. Jak vyplyne z poznámek, vína jsou lehká, výborně pitelná a harmonická. Otázku na vhodnou délku archivace s ohledem na nižší kyseliny zřejmě vyřeší podzim a jaro, většina vín se zřejmě vypije brzy.

2020 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva s drobnými bublinkami na stěně. Na nose středně plná, jemná vůně citrusů. V chuti pěkná citrusová kyselina, tenčí tělo s citrusy a bílými broskvemi, lehce kořenité a slušně dlouhé. Dochuť je nesená kyselinou a kořením. Celkový dojem je hodně suchý, lehký a harmonický, vzdušný a spíš jednoduchý. Hádal jsem 11% alkoholu, podle etikety je to dvanáct. Zatím nevidím moc strukturu, spíš jednoduchost. Podle analytických dat je kyseliny (i zbytkového cukru) méně, než v minulých letech, ale v současnosti se to krásně pije.

2020 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Poznámky o barvě můžu kopírovat, světlá citronově žlutá a drobné bublinky. Na nose intenzivnější a plnější, květinové i ovocné, víc žlutého ovoce, ale s rozmícháním se přidají i citrusy. V chuti moselská klasika v suchém provedení: citrusy, koření, mineralita, s ohřátím jablíčka. Všechno o stupeň koncentrovanější a plnější, než u Treppchen, ale stále krásně svěží a lehké. Zase 12% alkoholu a hodně suchý projev. Po prvním napití jsem chtěl obě vína zařadit jako „jednoduché a nearchivovat,“ ale s dvanácti procenty alkoholu jsem je možná podcenil. Je to dlouhé a v dochuť je až opulentní.

Hodnocení je složité: Würzgarten je plnější a typičtější Mosela. Vsadil bych se, že na soutěži dostane o bod víc. Kdybych si musel vybrat jednu lahev pro sebe na večer, vzal bych si Treppchen. Moc mě baví lehkost a vzdušnost až křehkost, a se sladkým Spätlese 2020 (tady) jsem to měl úplně stejně.

2020 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese* trocken, Karl Erbes
Kranklei by papírově měla být jiná liga. Nejlepší vinice v Ürzigu navazuje na Preláta a dává extrémně zralé hrozny. Až do loňska Erbes dělal z Kranklei jen sladké Spätlese a Auslese, teprve při nižších kyselinách 2020 udělali další dvě Spatlese: trocken a feinherb. Navíc obě nová vína jsou vyrobená z pozdějších sklizní s botrytickými hrozny, jak naznačuje * v názvu vína.

Ve skleničce je zralá citronově žlutá barva, na nose odkvétající květiny, zralé citrusy a svěžest. V chuti hodně plné, citrusové, jablíčkové, hned od počátku s kořenitým tónem a medovou pláství. Dlouhé s minerálním závěrem a střídmým kořením. 12,5% alkoholu a výraznější struktura naznačují, že víno by mohlo dobře vyzrávat dalších 5 – 10 let. Zatím se spolu perou botrytické tóny (med) a kyselina (svěžest) a já mám rád svoje ryzlinky mladé, ale tady je hojnost všeho a víno má z čeho brát dalších deset roků.

Aby to nebylo jen marné a platonické povídání, všechny tři ryzlinky si můžete koupit v nové Skleničkovské bedýnce. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *