Dva supertoskánci ze Sieny

La Lastra je vinařství v Sieně. Přesněji, kousek od Sieny, ale tak blízko, že adresa je ještě Siena. Před dvěma roky se La Lastra rozrostla o dalších pět hektarů Vernaccie v San Gimignanu. Jel jsem tam v červnu na pozvání vinaře Renato Spanu (fotka), zvědavý hlavně na jeho červená vína. První degustace u něj neproběhla úplně šťastně. Začali jsme o půl dvanácté při teplotě kolem 34 stupňů. Bylo týden po mém příjezdu do Toskánska a na takové vedro jsem nebyl zvyklý, nejmíň tři roky jsem nic takového nezažil. Vernaccia byla i ve vedru výborná, ale červená vína se mi zdála příliš plná, koncentrovaná, bez lehkosti. Ale odvezl jsem si krabici vzorků. Už v Toskánsku jsem otevřel první dvě červená tady, o měsíc později došlo doma na další dvě.  

Merlot 2016 IGT Toscana, La Lastra
Velká specialita, zřejmě malá pokusná výsadba Merlotu a pouze jeden pětisetlitrový sud ročně. Na vinici necelých 5000 keřů na hektar a sklizeň kilo na keř. Kvasilo 16 dní v malém nerezovém tanku, potom dva roky v novém sudu pětistovce.

Obě vína mají stejnou ambaláž: tmavou bordeaxskou lahev, korek z drti a černou etiketu s bílým a zlatým potiskem. Ve skleničce je temná ostružinově rudá barva, na nose intenzivní ovocná vůně s převahou třešní, ostružin a barikového sudu. V chuti je to podobné, slabší kyselina, ale příjemné ovocné tělo nesené ostružinami, pocitově hodně koncentrované, s výrazným barikovým sudem a vyšším alkoholem (14%). Za mě je sud ještě hodně výrazný a víno příliš mohutné. Prospějí mu dva až tři roky odkladu, ale je to harmonické a v budoucnosti bude moc pěkné.

Cabernet Franc 2016 IGT Toscana, La Lastra
Podle technických poznámek na webu dělá vinařství jen pět barikových sudů Cabernetu Franc ročně. Hrozny kvasí v nerezovém tanku a potom se školí 14 měsíců v sudech. Dvacet let staré výsadby (5000 keřů na hektar) s průměrným výnosem 4000 kg na hektar.

Ve skleničce je temně rudá barva s fialovým odstínem, na nose fialkově ovocná elegance, klidná krása. V chuti lehčí projev a méně plné tělo než předchozí Merlot. Kyselina má slabý náběh, ale v závěru chuti už je jí akorát. Je to komplexní a nedaří se mi chuť separovat na jednotlivé složky, najdu lehký dotek kabernetové papriky, třešně, maliny, vše hodně zralé. Lehounce kořenitý závěr. 14% alkoholu, barik je poznat, ale taniny jsou sametové a mnohem jemnější než u Merlotu. Čistý projev a zřejmě precizní výběr hroznů. Tohle už je elegance, moc se mi líbí. Podle vyšší koncentrace bude výborné i za 5-10 let.

Za mě je CF elegantnější a noblesnější, Merlot je pro mě zatím příliš robustní a koncentrovaný. V e-shopu vinařství stojí obě vína 26,50 EURO, což je aktuálně baťovských 689 Kč. Horší by to bylo s cenou při případném dovozu, odhadem 800 – 900 Kč už je hodně.

Reklama: připomínám novou nabídku moselských ryzlinků 2020 vinařství Karl Erbes tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *