SKB 98, moselské ryzlinky 2020

Očkovat jsem se nechal už v květnu a v cestování doháním, co jsem za dva roky zameškal. Po červnu v Toskánsku jsem minulý týden strávil čtyři dny na Mosele. Chtěl jsem přechutnat celý ročník 2020 v ürzigském vinařství Karl Erbes a přivézt první dávku vín.  

Vína z prvního lahvování jsem přivezl už v březnu a díky lockdownu jsem rozprodal paletu za tři týdny. Základní Gutswein i kabinety byly mnohem sušší než kdykoli předtím a některé byly opravdu ÚPLNĚ suché :-) Všechno vypadalo hodně slibně. Na začátku června Erbesové nalahvovali (skoro) všechna ostatní vína. Nejjednodušší způsob, jak se v novém ročníku zorientovat, byla cesta do Ürzigu.

V pondělí jsme překoštovali dvacet nových vín (plus jedno famózní 2019 Auslese***), soukromě jsem byl z celého ročníku nadšený. Při podrobnějším zkoumání doma se ukazuje, že nižší zbytkový cukr a celkově výrazně sušší projev všech vín nezpůsobil příklon vinařství k trendu suchých vín, ale nižší kyseliny ročníku 2020. Loni bylo všechno brzy: réva začala kvést rekordně brzy, bobule zaměkaly brzy a sklizeň začala i skončila o dva týdny dřív, než obvykle. Stefan Erbes komentoval, že bylo málo kyseliny, a z dat ministerstva zemědělství spolkové země Porýní – Falcko jsem vyčetl, že tomu tak bylo v celé zemi.

Některé zprávy říkají, že vína byla „heterogenní,“ čili že se najdou vynikající i marná vína. To platí především pro kabinety a Gutswein (asi 65% produkce Mosely), Spätlese by měla být v kvalitě lepší (ale asi to nebude platit obecně). Botrytis bylo málo, BA a TBA budou jen vyjímečně. Rychlý postup zrání na vinici, dobrá úroda beze ztrát, málo kyselin a celkově odlehčená, harmonická a dobře pitelná vína, to jsou hlavní charakteristiky moselských ryzlinků 2020.

Za sebe dodám, že suché kabinety a feinherby od Erbesů jsou už teď vynikající, klasické polo/sladké kabinety bych raději hodnotil až v listopadu – mohly by se ještě hodně změnit. Pokud jde o archivaci, tedy téma, které vpodstatě nesnáším… s velkým zjednodušením plácnu, že 2020 by mohla trochu připomínat 2011. Tehdy všichni radili, abychom vína nechtěli archivovat, a skutečně, během roku 2013 byla všechna vypitá :-) Po první degustaci se nechci pouštět do hlubokomyslných úvah, ale letos mají Erbesové několik vín vhodných na deseti- a víceletou archivaci: Kranklei Spätlese trocken a feinherb a všechna Auslese, především Erdener Pralat Auslese feinherb (ano, polosuché Auslese z Preláta je skvělé). Ostatní úvahy o archivaci rozhodne v prosinci vývoj v lahvích.

Pro milovníky ryzlinku jsem sestavil dvě nabídky s ohledem na očekávané počasí: kabinety a suché Spatlese. Prvním zájemcům budu moct vína poslat hned z půlpalety, kterou jsem přivezl. Bude-li zájem větší, přivezu další dávku. Tady to je:

Bedýnka A, kabinety
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett Trocken Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett Feinherb Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Erdener Treppchen Kabinett – 350 Kč
2020 Losnicher Forsterlay Kabinett – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Riesling QbA trocken – 260 Kč (jakostka)
2020 Ürziger Würzgarten Riesling Spatlese feinherb – 400 Kč
celkem 2060 Kč

Bedýnka B, suchá Spatlese
2020 Erdener Treppchen Spatlese trocken – 400 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Spatlese trocken – 400 Kč
2020 Ürziger In der Kranklei Spatlese* trocken – 490 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Spatlese feinherb – 400 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett Trocken Vom Roten Schiefer – 350 Kč
2020 Ürziger Würzgarten Kabinett Feinherb Vom Roten Schiefer – 350 Kč
celkem 2390 Kč

Pravidelní účastníci to už znají: ceny jsou včetně dopravy za předpokladu objednávky šesti lahví (nebo víc), sestavy můžete libovolně měnit (po domluvě, tedy s výhradou dostupnosti). Doprava s Českou Poštou jako Balík na Poštu (s vyzvednutím na Poště), v Praze po domluvě přivezu do práce nebo domů. Tentokrát nedám žádný termín nebo uzávěrku – první zásilku vín už mám, objednávky budu vyřizovat tak, jak přijdou. Bude-li velký zájem, přivezu další dávku. Soukromě si myslím, že všechna ta vína s alkoholem do 12% se teď budou hodit! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *