Ghemme

Po pětadvaceti letech na volné noze se už neorientuju ve státních svátcích. Dokážu pracovat celý víkend a proflákat pracovní dny, když není co dělat, a tradičně mi unikne, že na začátku července jsou dva volné dny. Celé dopoledne mi nikde nebrali telefon, až odpoledne jsem našel na webu nějakou poznámku o státních svátcích. Moje nespokojenost zmizela, teprve když jsem kolem páté našel v chladničce lahev s poznámkou Otevřít 6/2022. Tolik na omluvu těm bedýnkářům, kterým jsem v pondělí poslal krabici vín s tím, že ji Pošta doručí v úterý nebo ve středu.  

V červnu 2021 mi Fabio Zanzucchi v toskánské Lucce udělal velkorysou soukromou degustaci vín z Alto Piemonte, tedy hlavně Ghemme a Gattinaru. Alto Piemonte je česky Severní Piemonte, ale klidně bych to mohl přeložit po vzoru Karla Maye jako Old Piemonte – moje soukromé shrnutí regionu je „Nebbiolo z doby před Barolem.“ Nebbiolo z Ghemme a Gattinary bylo slavné na začátku dvacátého století, ale po phyloxerové kalamitě už devadesát procent tamních vinic neobnovili a po druhé světové válce na sebe strhlo všechnu pozornost Barolo. Pozornost italských fajnšmekrů se pomalu vrací (i) k Ghemme a Gattinaře, u nás se dá něco podobného čekat za pět let :-)

Ghemme dei Mazzoni 2017, Tizziano Mazzoni
Kdo si počká, ten se dočká, říkával můj kolega v osmdesátých letech. Dost mě tím štval,  ale první dojmy i zpětná kontrola zářijových poznámek mu dávají zapravdu. Psal jsem o lehkém tříslovinově kořenitém závěru a ten zmizel, celkově je víno krásně ohlazené a harmonické, aniž by ztratilo původní svěžest. Barva má velký gradient od temně rudé až po světle cihlovou čevenou. Na nose je červené ovoce a kmín, komplexní projev se zralým ovocem a lehce štiplavým kořením. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, která dává vínu lehkost, komplexní projev s červeným ovocem, středomořským kořením, podpořeným alkoholem (13,5%) a prolnutým s minerálním závěrem. Zářijové doporučení počkat do června vycházelo z data lucké degustace s Fabiem, kde jsme otevřeli předchozí ročník, ale vyšlo mi to. Už je to sametově hladké, spojené a sladěné, bez ostřejších projevů, ale stále ještě se svěžestí, za mě nejlepší čas k otevření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *