Trebbiano a Barco Reale z Fattoria Ambra

Vítejte u pravidelných zpráv z Toskánska! Pátek začal zataženou oblohou a bouřkovým větrem, který ohýbal stromy a honil zahradní nábytek po terase domu. Byla to podzimní psota, ale venku bylo nezvyklých 22 stupňů. Zabíjel jsem čas úklidem bytu, posnídal v poledne a šel k moři. Kraťasy a tričko, hrozný vítr, ale domů jsem se vrátil zpocený. Na parkovišti u moře zůstaly poslední tři karavany. Tak vypadá konec sezóny.  

Odpolední návštěvu vinařství jsem zrušil, nechtělo se mi jet padesát kilometrů v tak špatném počasí. Odstěhoval jsem zahradní stolek na severní verandu, kam nefouká – ve skutečnosti mám tři terasy, ale na východní a jižní fouká mořský vítr a shazuje mi víno ze stolu. Na severní terase je klid.

Trebbiano 2022 Toscana IGT, Fattoria Ambra
12,5% alkoholu a přídavek deseti procent Vermentina. Čirá lahev nechává vyniknout barvu vína, korek z drti a tradiční etiketa. Ve skleničce je hodně plná a nazrálá slámově žlutá barva, na nose svěží mix citrusů a jablek. Středně intenzivní, jasně reduktivní. V chuti je víno hodně harmonické, projevem do letních jablek a zralých citrusů, středně plné, kdybych chtěl být podrobně analytickej, tak se zajímavým akordem kyseliny a kořenitých jablečných jadýrek, svěží a slušně pitelné, ale… za mě je té harmonie až moc! Před dvěma roky mělo Trebbiano jednodušší projev a ostřejší kyselinu, podle vzpomínek ostrou jako šípy Apačů na válečné stezce, a to mě bavilo víc.

Barco Reale di Carmignano 2022, Fattoria Ambra
Technicky je to 75% Sangiovese, po deseti Cabernet Sauvignon a Canaiolo Nero, plus pět procent „ostatní.“ V praxi jsou to hrozny z mladých výsadeb, které se ještě nekvalifikují do Carmignana. Kvašení i školení v nerezových tancích s řízenou teplotou.

Ve skleničce je středně světlá granátově červená barva. Bezprostředně po otevření je vůně poplatná Sangiovese, hlavně lesní plody, maliny, ostružiny, ale hned za tím přichází tabák a paprika. V chuti slušná kyselina a neurčitý ovocný mix laděný do lesních plodů, první dojem je jasně reduktivní, ale kultivovaný a ohlazený, s hladkými taniny a už teď pitelné (jak je ostatně v novém ročníku u Ambry pravidlem). I přes všechny vyjmenované maliny, papriky a tabák je to jednoduché víno k jídlu, slušně udělané, ale nic závažného – nadšení jsem si schoval na plnohodnotné Carmignano a Riservu. 13,5% alkoholu, podle mě to není připravené na archivaci, ale do Vánoc 2024 určitě vydrží.

Jen pozor na teplotu: ve vinařství jsme měli víno klasicky ohřáté na „pokojovou teplotu“ a působilo utahaně a nudně. Doma jsem ho dal na hodinu vychladit do chladničky a dojem je o třídu lepší. Nákupní cena je stejná jako u Trebbiana a v takovém případě jsem pro to koupit raději druhé Barco Reale než Trebbiano. Barco Reale mi v tomto ročníku vychází jako mnohem lepší koupě.

Připomínám aktuální toskánskou bedýnku s víny z denominace Carmignano z vinařství Fattoria Ambra. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *