Tour de Beaujolais, třetí etapa – Régnié 2021

Třetí víno ročníku 2021 z aktuálních bedýnek je Régnié Vieilles Vignes „Les Bruyères“ 2021. První dojem hned po otevření vypadal jako zklamání – je to skoro stejné jako dvě předchozí jedenadvacítky :-) Vypil jsem jen půldeci k pozdnímu obědu a další tři hodiny balil bedýnky pro mimopražské účastníky. Rozdýchané víno se významně zlepšilo (nebo ho jen upracovaný degustátor líp ocenil).

Hrozny pochází z parcely Les Bruyères s žulovým podložím a velkým sklonem (20%). Starší výsadby 40 až 80 let, 8000 keřů na hektar. Tradiční zpracování (včetně pro vinařství už tradičního odstopkování tří čtvrtin hroznů) a karbonická macerace v betonových tancích, ve kterých víno zůstává dalších osm měsíců.

Ve skleničce je klasická rubínová barva s výrazným fialovým odstínem, na nose zralé ovoce (černý rybíz) a květiny. V chuti je zase vynikající kyselina, poměrně tenké tělo s převládajíím rybízem, malinami a višněmi, hodně dlouhé a s lehkým až vzdušným minerálním závěrem. Čistota a lehkost. Hladké, rozpuštěné taniny a 13% alkoholu. Pocitově je alkoholu míň. Od starých keřů jsem očekával vyšší koncentraci a plnost, ale víno je naopak hodně lehké, vzdušné, zábavné a bezvadně pitelné.  Nic meditativního, spíš radostná pitelnost. Na ceníku je levnější než předchozí dvě jednadvacítky (Morgon Charmes a Moulin Gimarets), což může vést k podcenění (nebo je to naopak následek obecného podcenění apelace Régnié vedle Morgonu a Moulinu). Zatím jsem neměl možnost zmíněná tři vína srovnávat napřímo, ale podle poznámek se mi dnes zdají staré keře z Régnié nejlepší.

Jestli si ještě rozmýšlíte účast na ryzlinkové degustaci s moselským vinařem Stefanem Erbesem, už neváhejte! Termín je 1. března místo Praha 4, vstupné 600 Kč. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *