Toskánská klasika

P1270144 VN Riserva 2010

K pátečnmu sledování nervydrásajícího Davis Cupu jsem s návštěvou otevřel Vino Nobile 2010 Riserva z Tenuty di Gracciano, nadstavbu říjnových toskánských bedýnek. Riserva byla výborná a s překvapením jsem zjistil, že jsem povinné reklamní zmínky o tomhle víně odbyl větičkou o komplexním zralém projevu a basta :-) To by byla škoda…  

BLOG P1250598 Gracciano DEGU

Nejspíš za to může nenápadnost denominace i vína samotného. Tradiční, konzervativní klasika, i při návštěvě vinařství v Graccianu jsem nezaznamenal žádné ohňostroje překvapení, ale závěrečná degustace vín ukázala vyrovnanou řadu od úvodního nejjednoduššího Rosso di montepulciano až po Riservu. Výborná kvalita úvodních vín byla vlastně větší překvapení, než závěrečná Riserva 2010, s tou jsem už potom počítal nějak samozřejmě.

Vino Nobile di Montepulciano je „až ta třetí“ ze tří denominací, které dělají odrůdu Sangiovese velkou, po Brunellu a Chianti Classico. Tenuta di Gracciano della Seta je tradiční vinařství v obci Gracciano, kousek od Montepulciana, Sangiovese s pětiprocentní příměsí Cannaiola.

BLOG P1250569 Tonneau Gracciano

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2010, Tenuta di Gracciano della Seta
Středně plná rudohnědá barva s hnědooranžovým meniskem prozrazuje počínající nazrálost, ve vůni svěže ovocné se stopou odrůdově typických lesních vůní a dřeva. Střední intenzita, uměřenost, nic přehnaného, ani pokud jde o projev dřeva – v Montepulcianu se obvykle používají tradiční velké sudy. V chuti suché, středně plné s klidnou kyselinou, s vyzrálým ovocem (zralé až přezrálé ostružiny), kafe, lehce kořenitý závěr. Uměřené se stopou elegance, žádné přeextrahované Sangiovese. Naopak dokonale harmonická kyselina a jen jemné taniny v závěru chuti. Díky vyššímu alkoholu (14%) působí nasládle, ještě má před sebou pár let, ale dá se dobře pít už teď. Za Skleničku 90 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *