Dva moselské ryzlinky z ročníku 2017

Vánoční ryzlinkové bedýnky jsou rozeslané a já zjišťuju, co zbylo pro mě. Někdy je to překvapení, jako třeba první suchý ryzlink z roku 2017. Očekával jsem, že jich zbyde víc. Buď jsem při sestavování bedýnek něco zaměnil nebo jsem pár lahví rozdal a zapomněl, bůhví. Naopak 2017 Kranklei mám krabici navíc… uspokojivé.  

2017er Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Ve skleničce je silná žlutá barva se zelenkavým odstínem, na nose čajové výluhy, herbální tóny a zralé citrusy. Středně intenzivní, zralé ovoce, ustupující svěžest. V chuti parádní kyselina, plnější tělo a podobně jako ve vůni zralý až přezrálý projev s citrusy a herbálními tóny. Citronová kyselina s jablíčkově oxidativními tóny to krásně drží pohromadě a propůjčuje vínu energii, v závěru zazvoní kamenná mineralita. Strukturované a až sošně vystavěné, šťavnaté, úplně suché, ale zábavnou hravost mladých ryzlinků musíte už hledat u ročníku 2020.

2017er Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes
2017 provázela pověst ročníku století (ano, nejspíš jeden z mnoha, ale stejně…), neodolal jsem hned několikrát. Malá vinice Kranklei sousedí s Erdenským Prelátem a dává mimořádně dobře vyzrálé hrozny. „Hrozny z Kranklei mají vysoké kyseliny,“ školil mě kdysi Stefan Erbes jednoduchou ryzlinkovou pravdu, „takže z nich děláme sladká vína.“ V ročníku 2020 bylo kyseliny (všude) málo, takže Erbesové poprvé udělali i suché Spatlese z Kranklei. Ale už první přivonění ke skleničce 2017 Spätlese napoví, že tohle víno suché nebude, botrytis je hodně výrazná.

Ve skleničce je výrazná a plná citronově žlutá barva, na nose lipový květ, zralé citrony, med, ananas. Hodně ovoce i medu. V chuti krásná kyselina, citrusy, tropické ovoce, med, vpodstatě opakování aromat z vůně. Kandované ovoce jako ananas a meruňky a dlouhá dochuť s botrytickými tóny a minerálním tónem mokrého kamení. Jako milovník slaďáků ani nepřemýšlím, kolik zbytkového cukru má (alkohol je 7,5%, takže cukru bude odhadem 90 gramů) protožeže kyselina je skvělá a víno komplexní. Pro mě je teď v ideálním stavu k pití, protože kyselina drží víno svěží, a zároveň se už ovocné chutě spojují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *