Super(marketové) porno

Patník RN 74

V neděli jsem podlehl volání slunce a vytáhl na zahradu stůl, křesílka a ping-pong. Na stůl jsem postavil několik vín z burgundských supermarketů z nedávné cesty za beaujolaiskými bedýnkami a pak už to bylo jen o tom, nakolik propadnu nebo odolám zvrhlému pokušení napsat něco hnusného :o) Utratit 20 EUR za tři vína v Carrefouru cestou domů po několika návštěvách špičkových beaujolaiských vinařství je tak trochu jako zastavit se zamilovaný cestou z romantické večeře s novou láskou v bordelu, ale přesně to jsem udělal. Přirovnání není úplně přesné, ale o tom jak má končit romantická večeře se psalo cynicky výstižně už tady.     

Tři dny burgundského výletu jsem odolával vábení supermarketů, ale čtvrtý den při odjezdu jsem stejně podlehl a tři vína koupil. Při první návštěvě supermarketu mě pobavilo, že jména a značky známé z dávné poslední návštěvy se už v policích nevyskytují. Další cesty krajinou ukázaly, že některé stáčírny a velkosklady stále stojí na svých místech, ale mají nové názvy. Navíc každá z těch velkých fabrik má několik menších značek, které se tváří jako nezávislé vinařství, ale nejspíš se zpracovává v těch velkých hangárech podle cesty. Když mám denně domluvené čtyři návštěvy malých (a skutečně nezávislých) vinařství, odvezu si z nich dost vzorků, abych v supermarketech nakupovat nemusel. Jenže nakonec stejně podlehnu chutím na šardonky, a odolejte těm sedmieurovým nabídkám.

Le Crépillione Chardonnay 2013 Macon-Villages AOC, Domaine Fichet

P1200010 Macon Villages Dom Fichet

Na webu jsem našel, že Domaine Fichet je nezávislé dvacetihektarové vinařství, ale podle první degustace je to typická fabrická velkoprodukce, navíc spíš nepovedená. Korek z drti by mi vadil nejmíň, typická zlatavá barva je OK, ale ve vůni je dost nečistot, že se ani nedá napsat, že by to byla neodvětraná aromata jablečno-mléčného kvašení: je toho víc. V chuti pěkná kyselina, dost dubových aromat, přezrálé citrusy a tropické ovoce, hodně plné až nabušené, ale bez velké svěžesti a radosti, nečisté. Jako vzpomínky na vyšumělý vztah: Kam se ta láska poděla? Jako by ani nebyla! Už jsem tady psal o šardonkách v českých supermarketech, kde za stejné peníze můžete koupit něco nesrovnatelně horšího, takže žádná tragédie :o)

To je ten rozdíl mezi charakterem a kvalitou: víno má všechny (tak atraktivní) vlastnosti burgundských Chardonnay – plnost chuti, ovocný projev, barikovou kořenitost – ale nemá kvalitu potřebnou k tomu, abyste si jeho charakter užili. Zasloužený trest pro lidi jako já, kteří už vědí (nebo by měli vědět), že v supermarketu se nic takového nenajde.

Crémant de Bourgogne Brut NV, Marie Ambal, Tasteviné

P1200012 Crémant Ambal Tasteviné

6,99 EUR, no nekupte to :o) Možná v tom byla trocha masochismu, protože hangár výrobce velikosti depa pro letku Boeingů nelze z dálnice u Beaune přehlédnout. Jel jsem teď kolem třikrát a pokaždé mi fotku zkazilo nějaké předjíždění. Může tam vůbec vzniknout něco dobrého? Na druhou stranu miluju etiketu s logem Tastevinage: málokdy (jestli vůbec) mě zklamala. Právo označovat víno touhle etiketou uděluje Bratrstvo rytířů tastevinu pouze vínům, jejichž kvalita překračuje jejich zatřídění, a vzhledem k velmi výběrovému složení rytířské společnosti bývá na doporučení Bratrstva spolehnutí.

Hodně plná nazrálá zlatá barva. Ve vůni krém na boty, tropické ovoce, stopově i mokrý hadr. Přezrálost a mineralita jako tušení příjemného vývoje. V chuti komplexní vyrovnanost: svěžest s nazrálostí, kyselina s tělem, ovocitost s mineralitou, na co si vzpomenete, všechno je vybalancované. Suché. Jestli to je průmyslový výrobek nebo řemeslný? Průmyslový, ale perfektní. A kdo to dělal, měl šťastnou ruku a řemeslo uměl taky, mistrovsky. Určitě najdete v Burgundsku Crémanty křupavější, minerálnější a svěžejší, ale asi ne pod 7 EUR. Smekám a ukláním se.

Supermarketová vína v aktuální Komunitní bedýnce nenajdete: jen opravdové, autentické Beaujolais ze dvou špičkových vinařství, Paul Janin a Louis-Claude Desvignes. Vyzkoušejte Beaujolais tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *