Chardonnay z burgundského Montagny

P1190623 Francois B.psd

O Berthenetových šardonkách jsem psal už před lety. Objevil jsem si je v roce 2006 a hned v roce 2007 jsem poprvé zajel do vinařství. Aniž bych je chtěl nějak snižovat, byla to pro mě rozumná náhrada za příliš drahý Meursault nebo St. Aubin. Od té doby ceny bílých burgund dál rostou a já napjatě sleduju, jak moc se dokážou Premier Cru z Montagny přiblížit kvalitě Meursaultu. Není divu, že moje první letošní zastávka ve Francii byla u Berthenetů.  

P1190609 Montagny příjezd

Apelace Montagny s 310 hektary vinic leží na jihu Burgundska kolem městečka Montagny-les-Buxy. Je povolena pouze odrůda Chardonnay, asi polovina vinic je klasifikovaná jako Premier Cru. I přes jednoduché založení apelace tady najdete široké spektrum vín od jednoduchých konzumních šardonek připravených v nerezu až po „velká“ minerální a barikovaná vína. Jean-Pierre Berthenet byl původně členem místního vinařského družstva, ale v v roce 2001 se osamostatnil a místo dodávek hroznů družstvu začal vyrábět a prodávat víno sám. Hlásí se k šetrnému zemědělství a je členem asociace nezávislých vinařů.

P1190638 Vinice pod silnicí

Je zároveň poučné i zábavné projít si s vinařem degustaci: má k dispozici vlastně jen jednu odrůdu (navíc podceňované Aligoté a Pinot Noir z vedlejšího regionu), ale dokáže z ní vyrobit celou řadu navzájem vyhraněných vín. Jen odhaduju, že jednotlivé dospělé vinice zpracuje separátně, z mladých vinic udělá směs a z nejlepších hroznů prestižní cuvée. Na široký sortiment vín není nutné pěstovat patnáct odrůd: stačí jedna a k tomu pevné předsevzetí, že v zimě budou ležet v tancích odděleně a vinař je ani za nic nesmíchá do jedné nádoby :o) Tak se to dělá v Burgundsku s Chardonnay, v Německu s ryzlinkem a v Toskánsku se Sangiovese, ale možná vás napadnou další příklady regionů, kde věří, že vinice, ze které víno (hrozny) pochází je důležitější než odrůda nebo přívlastek! Ale zpátky do Montagny…

Berthenetovi hospodaří na dvaceti hektarech, to je na Burgundsko hodně nadprůměrná rozloha. Víno kvasí většinou v nerezových tancích s řízenou teplotou (jen menší část v sudech), včetně počátečního podchlazení. Za těch šest roků, co jsem byl v Montagny naposledy, se název vinařství rozšířil o syna Francoise. Návštěvu jsem domlouval s ním, ale přijel jsem o hodinu dříve; ujala se mě paní Berthenetová a začala degustaci se mnou.

P1200041 Aligoté VV 2013 Berthenet Lahev copy

Aligoté Vieilles Vignes 2013. Přiznám se, že o Aligoté se málo zajímám, odrůda většinou dává tenká vína s výraznou kyselinou a největší slávy dosáhla jako součást Kiru, typického burgundského koktejlu. Aligoté bývá poměrně levné víno, ale pokud jsem někdy narazil na serióznější Aligoté, bývala cena už na úrovni burgundských Chardonnay. Berthenetovi mě svým Aligoté hned na začátku dostali: naleželou vůní s květinovými a kvasnicovými aromaty, koncentrovaným plnotučným projevem v chuti, s pěknou kyselinou, lehkou strukturou a mírně kořenitým závěrem, to už je seriózní víno. 12% alkoholu. Připravené v nerezu, ale podle projevu školené delší dobu na kvasničních kalech. Trochu rustikální, ale upřímně to přiznává a na nic si nehraje. Moc pěkné. Vieilles Vignes v tomto případě znamená 63 let starou vinici…

P1190615 Modni prehlidka

Montagny Tête de Cuvée 2013. Svěží ovocné nerezové Chardonnay u mě doplatilo na úvodní překvapení, Aligoté ze starých vinic se mi zdálo jaksi podstatnější a první šardonku upozadilo. Název vína je francouzský výraz pro samotok, toto mi ale víc připomínalo jednoduchou supermarketovou šardonku.

Montagny Les Coères 2013. Výraznější květinová vůně, v chuti svěží s trochou grepové hořčinky, mineralitou a dotekem sudu, koncentrovanější, výrazné a mladé.

Montagny Premier Cru 2012. Směs hroznů z několika parcel školená v nerezu, s naleželou vůní zaoblenou stářím. V chuti silnější kyselina, šťavnaté, svěží, ale trochu tenké v těle.

P1200032 Platieres 2012 Berthenet

Montagny Premier Cru Les Platières 2012. Z jílovité vinice vysazené v roce 1982. Citronovo-zlatavá barva, svěží vůně žlutého ovoce a zpočátku i mokrý kámen v potoce, příjemná plná chuť s mineralitou pod typickým ovocem, kořenitý závěr. Lehký dotek sudu, asi 20% vína se školilo v bariku. Pěkné.

Montagny Premier Cru Mont-Cuchot 2013. Jedenáctihektarová vinice leží u příjezdové silnice, Berthenetové z ní mají jen 57 arů. Svěží s květinovo ovocnou vůní, v chuti citrusy a mineralita. Už pěkně nazrálé, asi 10% objemu je z bariku.

P1200037 Montagny er Cru VV Berthenet

Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2013. Tohle víno bývalo před šesti lety jejich nejlepší, dnes asi 80% ze sudu a z toho 30% nové. Už ve vůni prozrazuje výrazně barikové sudy, v chuti je až olejovitě husté, likérově důrazné, oříškovo máslové komplexní Chardonnay. Paráda.

Montagny Premier Cru Symphonie 2013. Nové víno s vysoko nastřelenou cenou (19 EUR). Samozřejmě nové barikové sudy, barikový nos, svěží chuť, ve které (aspoň jak to vidím já) sud válcuje ovoce. Vysoká koncentrace, ale na úkor ovocné složky. Symphonie sbírá ocenění a nic proti barikované šardonce, ale můj oblíbený model byly předchozí Staré vinice.

P1200040 B RG Cote Chalonnaise Berthenet

Některé Premier Cru byly už vyprodané a nový ročník ještě nenalahvovaný, ale prošli jsme i dvě červená. Z hektarové parcely dělají berthenetovi 5000 lahví Bourgogne Rouge 2013 Côte Chalonnaise. Pinot Noir připravený napůl v nerezu a napůl v sudu (15 měsíců). Krásná (= hodně světlá) růžová barva, ovocný nos (jahody a rybíz), krásně pitelný, lehký, nepřebarikovaný s příjemným kamenitým až štěrkovým závěrem a dochutí. Pinoty z Côte Chalonnaise jsou menší bratři těch velkých a slavných z Côte d’Or. V posledních deseti letech se derou do popředí Pinoty z Mercurey a Givry, bohužel jim do velikosti těch z Côte de Nuits ještě hodně chybí. Základní Pinot od Berthenetů jako by na to kašlal, je to prostě příjemné pití. Odbouraná jablečná kyselina, jahodová a švestková ovocnost, zemitá mineralita, lehké sametové taniny. Má jednu hloupou/dobrou vlastnost – špatně se o něm píše, ale dobře se pije. 7,50 EUR ve vinařství, u nás by stálo asi 290 Kč. Podvědomě s tím nesouhlasím a raději bych viděl nižší cenu, ale marně přemýšlím o lepším domácím Pinotu s cenou pod tři stovky :o)

Givry Rouge Premier Cru 2011 má důraznější karmínovo-růžovou barvu, koncentrovanou pinotovou vůni s květinami a jahodami, v chuti stále ještě dost taninů a svíravý závěr. Lehké pití, ale slušně koncentrované.

P1200046 Crémant Brut

Crémant de Bourgogne Brut Blanc de Blancs je neročníková nerezová směs 20% Aligoté a 80% Chardonnay s bohatým perlením. Nadchla mě ovocnými a medovými tóny v chuti, které jsem nezaregistroval v předchozích vínech a nečekal ve směsi s Aligoté, sekt s pěkným minerálním závěrem. Další jasná volba.

Svoje favority jsem označil modře, ale někdo jiný by mohl dát přednost jiným vínům. Po návodných dotazech některých účastníků Komunitních Bedýnek (kdy uděláš burgundskou bedýnku?) jsem hned večer počítal a kalkuloval… Další návštěvy v Beaujolais si potom vyžádaly okamžitý nákup a beaujolaiskou bedýnku, ale u Berthenetů jsem si nakoupil vzorky a možná na ni ještě dojde. Dobrých šardonek není nikdy dost!

V aktuální komunitní bedýnce žádná šardonka není (ale co není dnes, může být příště), jen odrůda Gamay a karbonická macerace :o) Chutě Beaujolais podle Skleničkova výběru si můžete vyzkoušet tady.

6 thoughts on “Chardonnay z burgundského Montagny

  1. Děkuju za zájem! Beaujolais mi dalo materiál na 11 člámků (nejmíň jeden ještě napíšu) takže bedýnka spojená s texty o Burgundsku by mě bavila :o) Ale dokud mám ještě několik neudaných beaujolaiských bedýnek, tak nic dalšího neplánuju…

  2. Vždyť to nemusí být hned zítra ;-) Byla by škoda, kdyby to padlo. Nebo plánuješ na jaro k chřestu něco jiného?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *